ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλος, έτοιμος για Κούπα!

Την πρόκρισή του στο Final-6  της Βουδαπέστης εξασφάλισε ο αήττητος Ολυμπιακός, θριαμβεύοντας 10-8 της Σπαντάου και διατηρήθηκε ακλόνητος στην πρώτη θέση του ομίλου του.

Την φρενήρη και αήττητη πορεία του στη φάση των ομίλων του Champions League  συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας αποδίδοντας εξαιρετικά , θριάμβευσαν της Σπαντάου  στο … φλεγόμενο «Παπαστράτειο» με 10-8 και προκρίθηκαν πανάξια στο Final-6 της Βουδαπέστης κρατώντας με ασφάλεια στα χέρια τους την πρώτη προνομιούχο θέση του ομίλου τους, τρεις αγωνισιτκές πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Μάλιστα, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έχουν όλα τα φόντα να διευρύνουν το αήττητο στα τρία εναπομείνατα παιχνίδια και να κατακτήσουν την πρωτιά που τους δίνει την δυνατότητα να φθάσουν απευθείας στον ημιτελικό!

«Φουριόζος» στα πρώτα λεπτα ο Θρύλος και 4-0!

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας με όπλο την εκπληκτική τους αμυνα, αλλά και με απίστευτη ποικιλία στον τρόπο των επιθέσεών τους, κονιορτοποίησαν από τα πρώτα λεπτά τη γερμανική ομάδα θέτοντας γερές βάσεις για τον θρίαμβο!

Με την συμπλήρωση των πέντε πρώτων λεπτών, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείτΑι με 4-0 (!), χάρη σε δύο γκολ του Γιάννη Φουντούλη και από ένα των Χριστόδουλου Κολόμβου και Εσπανιόλ, θέτοντας τις προϋποθέσεις για τον θρίαμβο.

Η Σπαντάου αντέδρασε και μείωσε σε 4-2 με τέρματα των Πράους και Μαρζούκι, σκορ, με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Εκπληκτικός Πάβιτς!

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν εξίσου προσεκτικός, αλλά παράλληλα, ευτύχησε να έχει σε καταπληκτική βραδιά για ακόμη μία φορά τον Γιόζιπ Πάβιτς! Ο διεθνής Κροάτης τερματοφύλακας σε αρκετές περιπτώσεις έβαλε σε εγρήγορση τα αντανακλαστικά του, αποσοβώντας σίγουρα γκολ  και απέδειξε για ποιόν λόγο θεωρείται και είναι ίσως ο κορυφαίος τερματοφύλακας της Ευρώπης!

Ο Γιάνοβιτς με σουτ από την περιφέρεια, πέτυχε το 5-2, για να μειώσουν προσωρινά οι Γερμανοί σε 5-3.

Με νέο γκολ του Γιάνοβιτς στον παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός απέκτησε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων (6-3), για να έρθει ο Βαγγέλης Δελακάς με ωραίο σουτ από την περιφέρεια να γράψει το 7-3 για τον Θρύλο και να κλείσει με το συγκεκριμένο σκορ το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε 8-3 με νέο γκολ του Βαγγέλης Δελακά, για να έρθει ο Γιάννης Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω να πετύχει το 9-3 με 4’10’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της περιόδου.

Μείωσε την έκταση της ήττας της η Σπαντάου

Οι Γερμανοί με δύο «αναπάντητα» γκολ μείωσαν σε 9-5, για να κλείσιε με το συγκεκρειμένο σκορ η τρίτη περίοδος

Η Σπαντάου μάλιστα μείωσε σε 9-6 με τον Σταμ, 7’31’’ πριν την λήξη του αγώνα, αποκτώντας ψυχολογία ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου επέδειξαν σ’ αυτό το χρονικό σημείο κάποια δείγματα νευρικότητας, επιτρέποντα στους Γερμανούς να μειώσουν σε 9-7 με τον Ντέντοβιτς 4’43 ποριν το τέλος..

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας όμως δεν είχαν διάθεση για αστεία.Μερ γκολάρα του Φουντούλη 4 λεπτά πριν το τέλος, ο Θρύλος ανέκτησε διαφορά τριών τερμάτων (10-7) βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες του «Παπαστράτειου»!

Την ίδια στιγμή, ο Γιόζιπ Πάβιτς με σωτήριες επεμβάσεις του, έβαλε … πελώριο απαγορευτικό στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο ματς, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς του Ολυμπιακού!

Ο Σουαντανιέ 1’08’’ πριν την λήξη μείωσε σε 10-8 για την Σπαντάου, αλλά ήδη ήταν πολύ αργά για τους Γερμανούς..

Ο Θρύλος βρίσκεται πανάξια στο Final-6  της Βουδαπέστης και πλέον έχει όλα τα φόντα να ολοκληρώσει αήττητος τη φάση των ομίλων!

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-1, 2-2, 1-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 4, Γιάνοβιτς 2, Δελακας 2, Κολόμβος 1, Εσπανιόλ 1