Πέταξε στην κορυφή με… Κarim Airlines

Ο Καρίμ “χτυπάει”  πάντα δύο φορές και   οδηγεί τον Ολυμπιακό στην κορυφή. Ο Ιρανός μπήκε αλλαγή στο 63 και μαζί με τον Πάρντο που μπήκε στο γήπεδο ,3 λεπτά αργότερα οδήγησαν τον Θρύλο στην ανατροπή με το τελικό 3-1 να  καταγράφει μία ακόμα σπουδαία νίκη για τον Πρωταθλητή.

Ο Λεμονής ξεκίνησε με τον Προτό κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά τους Ομάρ-Μποτία-Σισέ –Κούτρη.
Στη μεσαία γραμμή, το δίδυμο Ταχτσίδη-Ρομαό με τον Φορτούνη μπροστά τους. Στα άκρα Σεμπά αριστερά και Μάριν δεξιά με τον Ούρος Τζούρτζεβιτς στην κορυφή.
Oι Πειραιώτες ξεκίνησαν με όρεξη το ματς, και στο 8 θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ, αλλά ο Τσόβιτς έδιωξε την προσπάθεια του Φορτούνη από τη σέντρα του Κούτρη.
Οι Πρωταθλητές είχαν κατοχή, αλλά ήταν και πάλι αργοί στην ανάπτυξη και δεν ήταν λίγες οι φορές που έκαναν αβίαστα λάθη και μία φορά στο πρώτο μέρος το πλήρωσαν.
ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΣΙΣΕ ΚΑΙ 0-1
Ο Σενεγαλέζος ήταν αυτός που στο 23, από το δικό του λάθος επέτρεψε στον Ελμπάζ να πάρει τη μπάλα και να κάνει το 0-1 ,πραγματικά εκθέτοντας τον Μποτία και πλασάροντας υπέροχα τον Προτό.
Ο Απόλλων που πίεζε πολύ στην πρώτη μπάλα και δεν επέτρεπε σε κάθετες μπαλιές προς τον Τζούρτζεβιτς περίμενε να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις με τον επικίνδυνο Ελμπάζ.
O ..ΕΞΤΡΕΜ ΟΜΑΡ ΚΑΙ 1-1
Οσο πέρναγε η ώρα , το βάρος μεγάλωνε για τον Ολυμπιακό που έψαχνε τρόπους να σπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων κάτι που έγινε στο 32. Με τον Ρομαό, σε ρόλο δεκαριού, να δίνει εξαιρετική ασίστ στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα με τον Ομάρ στο Overlap να βγαίνει εξαιρετικά και να τελειώνει τη φάση για το 1-1.
Στο 37, ο Απόλλων απείλησε εκ νέου και πάλι από κακή πάσα του Σισέ με τον Ελμπάζ να κλέβει τη μπάλα ,αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.
Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 1-1 με τον Ολυμπιακό να πιέζει αλλά να μη μπορεί να σκοράρει.
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μία αλλαγή .Ο Ενγκελς πήρες τη θέση του αρνητικού Μποτία,αλλά και πάλι ο Απόλλων μπήκε δυνατά και πήγε να αιφνιδιάσει με το γύρισμα από αριστερά του Ελμπάζ, στην «καρδιά» της άμυνας του Ολυμπιακού ,αλλά ο Αλμπάνης ήταν ένα βήμα πίσω.
ΤΟ ..ΑΧΑΣΤΟ ΤΟΥ «ΤΖΟΥΚΑ»
Με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» πίσω από τη σέντρα , όταν ο Ολυμπιακός επιτιθόταν , οι διάδρομοι προς το τέρμα του Τσόβιτς ήταν απόλυτα δύσβατοι, με τους Πειραιώτες είτε να απειλούν με στημένες φάσεις, είτε μέσω Transition, όταν ο Απόλλων θα έβγαινε από το καβούκι του.
Στην πρώτη περίπτωση , είχαμε το κόρνερ του Μάριν και την κεφαλιά του Σισέ που μπλόκαρε ο Τσόβιτς, στο 53.
Λίγα λεπτά αργότερα, στο 57, ο Ταχτσίδης έβγαλε ωραία μπαλιά 30 μέτρων για τον Σεμπά που βγήκε σε ρόλο δεξιού εξτρέμ και «έσπασε» τη μπάλα για τον Τζούρτζεβιτς που έκανε το σουτ αλλά αυτό ήταν πάνω στον επερχόμενο Τσόβιτς και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
«ΧΡΥΣΕΣ» ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ 2-1
Στο 63, ο Λεμονής έκανε την δεύτερη του κίνηση με τον Καρίμ αντί του Τζούρτζεβιτς, κάτι που προκάλεσε εντύπωση, καθώς η συνεργασία του Σέρβου με τον Ιρανό ήταν εξαιρετική, ενώ στο 66 , ο Πάρντο αντικατέστησε τον αρνητικό Σεμπά.
Και εκεί που ο Απόλλων ,με τις καθυστερήσεις και την εμφανή προσπάθεια να «σπάσει» τον ρυθμό του Ολυμπιακού, φάνηκε να πηγαίνει το ματς εκεί που ήθελε, ήρθε η άψογη συνεργασία των δύο αλλαγών για το προβάδισμα του Πρωταθλητή.
Ηταν το 80, όταν ο Πάρντο κινήθηκε εντυπωσιακά από τα δεξιά και έκανε σέντρα-ξυράφι για τον Καρίμ που στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε εντυπωσιακά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Αυτό το γκολ ανάγκασε τον Απόλλωνα να βγει μπροστά και ο Ολυμπιακός έγινε πιο απειλητικός με τον Τσόβιτς να λέει δύο φορές όχι στις προσπάθειες Καρίμ και Φορτούνη και άλλη μία φορά σε σέντρα –σουτ του Κούτρη. Εκεί που δεν χρειάστηκε να επέμβει ήταν στο 90, όταν ο Πάρντο «χόρεψε» από δεξιά τους αντιπάλους του και έκανε σουτ που πέρασε άουτ.
Τελικά στο 93 , ο Καρίμ ήταν αυτός που «χτύπησε» δεύτερη φορά,με τον Φορτούνη να κάνει σέντρα από δεξιά και ο Ιρανός με άψογη κεφαλιά έκανε το 3-1..

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά, Τζούρτζεβιτς

Απόλλων (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Παπάζογλου, Κύργιας, Ντάσιος, Κούρος, Χουάρες, Κονέ, Ανιέτε, Αλμπάνης, Ελμπάζ