ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Βατσλίκ δεν ταξιδεύει στο Κατάρ

Το όνειρο της πρόκρισης και της συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο «έσβησε» για τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και την εθνική του ομάδα. Η Τσεχία ηττήθηκε 1-0 από τη Σουηδία και είπε… αντίο από τη διοργάνωση του 2022. Ο Βατσλίκ δεν ταξιδεύει στο Κατάρ.

Τελείωσε στην παράταση το όνειρο του Κατάρ

Το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μια αναμέτρηση όπου η τακτική έπαιξε κομβικό ρόλο στην πορεία και την εξέλιξή της. Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές τους, αλλά καμία δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει στο 90λεπτο. Οι Τσέχοι πέτυχαν γκολ στο 11′ με τον Κούχτα, αλλά αυτό μετά τον έλεγχο του VAR ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Στο φινάλε είχε μια ακόμα μεγάλη φάση με τον Χάβελ, αλλά κι αυτή την απώλεσε. Όσον αφορά στον Βατσλίκ, όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει το έκανε με τον καλύτερο τρόπο για να ολοκληρωθεί το 90λεπτο ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0). Αποκορύφωμα η κεφαλιά του Σβάνμπεργκ στο 79′.

Δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο Βατσλίκ

Στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 110′ ο Κουάισον βρέθηκε σε θέση βολής μετά τη συνεργασία με τον Ίσαακ. Απέναντι από τον Βατσλίκ πλάσαρε εύστοχα και πέτυχε το 1-0. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και της εθνικής Τσεχίας έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, αλλά δεν ήταν εφικτό να σταματήσει αυτό το σουτ μέσα από το ύψος του πέναλτι. Αυτό το γκολ έκρινε το μπαράζ ανάμεσα σε Σουηδία και Τσεχία, δίνοντας την πρόκριση στην πρώτη. Με την Τσεχία να αποκλείεται από τη συνέχεια των μπαράζ για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022. Ο Βατσλίκ δεν ταξιδεύει στο Κατάρ.