Νικητής αλλά… λαβωμένος

Με νίκες συνέχισε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Super League, περνώντας ωραία και… επαγγελματικά από την Ριζούπολη. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, με σκόρερς τους Στάθη (αυτογκόλ) και Χασάν. Αρκετές ευκαιρίες έχασαν οι ερυθρόλευκοι, που είδαν τον Βασίλη Τοροσίδη να αποχωρεί σοβαρά τραυματίας στο δεξί του γόνατο. Με ενοχλήσεις αποχώρησε και ο Φορτούνης. “Δαίμονας” ο Ποντένσε, έβγαλε τις δύο ασίστ για τα γκολ, πολύ καλός και ο Μασούρας για ένα ακόμα παιχνίδι.

H διάταξη:

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα τους Τοροσίδη, Μιράντα, Μεριά και Κούτρη. Στη μεσαία γραμμή παρατάχθηκαν οι Μπουχαλάκης και Γκιγιέρμε, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Χασάν πήραν φανέλα βασικού οι Μασούρας, Ποντένσε και Φορτούνης σε ρόλο δεκαριού.

“Χαλαρό” ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξεκινήσει με επιθετικές βλέψεις αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Χουάντερσον μέχρι τουλάχιστον στο πρώτο τέταρτο. Στο 17ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το πρώτο τους σουτ, όταν ο Μασούρας δοκίμασε έξω από την περιοχή με βολίδα να νικήσει τον πορτιέρο της “ελαφράς ταξιαρχίας”. Ωστόσο ο Χουάντερσον με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Το ίδιο συνέβη και δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μπουχαλάκης δοκίμασε κάτι αντίστοιχο, με την μπάλα να έχει την ίδια τύχη.

Αυτογκόλ και… νοκ-αουτ

Στο 24′ συνέβη το καλό και το… κακό ταυτόχρονα. Τα πράγματα ξεκίνησαν από το κακό, και αυτό δεν ήταν άλλο από τον σοβαρό, όπως όλα δείχνουν, τραυματισμό στο γόνατο του Βασίλη Τοροσίδη. Ο πολύπειρος δεξιός μπακ των ερυθρολεύκων αποχώρησε τραυματίας με την κατάσταση του ακόμα να μην έχει εκτιμηθεί. Το καλό στην όλη υπόθεση ήταν πως ο Ολυμπιακός κατάφερε ένα λεπτό αργότερα να ανοίξει το σκορ δια… κεφαλιού Στάθη! Ο Ποντένσε από δεξιά δοκίμασε μία εξαιρετική σέντρα και ο Στάθης… πρόλαβε να στείλει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας τους πριν το πράξει ο Χασάν που ερχόταν ακριβώς πίσω του. Έτσι στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ, ο αμυντικός της “ελαφράς ταξιαρχίας” μετατράπηκε σε σκόρερ του Ολυμπιακού για το 0-1. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Ηρεμία και… δοκάρια!

Το δεύτερο ημίχρονο σε γενικές γραμμές κύλησε ομαλά στο ξεκίνημά του. Μέχρι την συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα συνέβησαν δύο φάσεις που θα μπορούσαν ή να είχαν κρίνει το ματς ή να έβαζαν σε… μπλεξίματα τον Ολυμπιακό.

Στο 61′ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε τρομερή διπλή ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του και να τελειώσει το παιχνίδι μία ώρα αρχύτερα. Ο Ποντένσε από δεξιά έκανε μία σέντρα με την μπάλα να έχει ως τελικό αποδέκτη τον Κούτρη. Ο αριστεροπόδαρος άσσος του Ολυμπιακού έπιασε ένα δυνατό εναέριο βολέ, στέλνοντας την μπάλα στην συμβολή οριζόντιας και κάθετης δεξιάς δοκού. Και ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πορτογάλος, σωστός “δαίμονας” κι απόψε, έβγαλε νέα συρτή σέντρα αυτή τη φορά προς τον Νάτχο, με το σουτ του τελευταίου να μην είναι καλό και να καταλήγει στα χέρια του Χουάντερσον.

Ο Απόλλωνας απάντησε με τον Ελ Χέλβε ένα λεπτό αργότερα. Ο Βάρκας από δεξιά δοκίμασε μία σέντρα και ο επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε ανενόχλητος μία κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι του Σα και στη συνέχεια πέρασε άουτ.

Χασάν και… καθάρισε!

Τελικά η μπίλια έκατσε στο… κόκκινο για τα καλά στο 70ο λεπτό, όταν ο Χασάν αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασίστ του Ποντένσε (ο οποίος δεν έβλεπε!!!) και ο Αιγύπτιος εκτέλεσε τον Χουάντερσον για το 0-2. Βέβαια οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να τα βάλουν… εύκολα με την τύχη τους, αφού δύο λεπτά αργότερα είδαν την μπάλα σε κεφαλιά του Χασάν να βρίσκει αρχικά στο οριζόντιο και μετά στο κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στην αγκαλιά του Χουάντερσον. Άμα δε σε θέλει…!

Κάπως έτσι, φτάσαμε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα που βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 2-0 με μία καλή, επαγγελματική εμφάνιση, να συνεχίζει με νίκες στο πρωτάθλημα και να εξακολουθεί να καταδιώκει τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης (Μπ.Τενές): Χουάντερσον, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα, Στάθης, Ρώσση (39′ Βάρκας), Ντ’Ούρσο, Γκίνο (76′ Γαρουφαλιάς), Ναδάλες, Ακόστα (54′ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (27′ Ανδρούτσος), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Φορτούνης (58′ Νάτχο), Μασούρας (76′ Σολδάνο), Χασάν.