ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρώτο «ερυθρόλευκο» βήμα για τους τελικούς

Τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να περάσει στους τελικούς της Α1 πόλο Ανδρών πέτυχε ο Ολυμπιακός το απόγευμα του Σαββάτου. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου νίκησε 15-8 τον Απόλλωνα, στο Παπαστράτειο. Πρώτο «ερυθρόλευκο» βήμα για τους τελικούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα, στο πρώτο ημίχρονο. Και στο δεύτερο μέρος, έβγαλαν τις επιθετικές τους αρετές, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να σκοράρουν 15 γκολ. Η σειρά συνεχίζεται τη Δευτέρα, στο Σεράφειο, με το δεύτερο ματς (16/5, 21:00).

Το «ερυθρόλευκο» σερί έκανε τη διαφορά

Ο Απόλλων κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ στον παίκτη παραπάνω, στα 95 δευτερόλεπτα από ξεκίνημα. Αλλά από εκείνο το σημείο, η άμυνα του Ολυμπιακού έκλεισε. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δύο πράγματα σωστά. Έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο, έχοντας καταλυτική ήταν και η παρουσία του Ζερδεβά. Όπως χρειάστηκε, επενέβη. Στην επίθεση, η ομάδα του Βλάχου αφενός δεν βιάστηκε, αφετέρου είχε καλή κυκλοφορία. Έτσι απάντησε με τέσσερα γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο (4-1) και συνολικά πέντε για να προηγηθεί 5-1 στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν και έφτασαν το προβάδισμά τους στα 5 γκολ (7-2), για να κλείσει το ημίχρονο στο 8-4.

Δυνατές «μονομαχίες» στην πισίνα

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε λίγο. Έγινε πιο δυνατό. Οι μονομαχίες μέσα στην πισίνα πολλές. Αλλά η ποιοτική διαφορά του Ολυμπιακού ήταν αυτό που έκρινε την πορεία του ματς. Διότι παρότι ο Απόλλων μείωνε στα τρία γκολ, ο Ολυμπιακός απαντούσε άμεσα και έφερνε εκ νέου τη διαφορά στα 4 γκολ (9-5 και 10-6). Έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο. Στο τέταρτο, ο Θρύλος ανέβασε και πάλι… στροφές. Με αποτέλεσμα να κάνει ένα επί μέρους 5-2. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε σε 11-8, αλλά εκεί ακολούθησε σερί 4-0 των πρωταθλητών που έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 15-8. Πρώτο «ερυθρόλευκο» βήμα για τους τελικούς.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 2-2, 5-2.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σολανάκης (π/π, 6:25), 1-1 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 6:07) 2-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:23), 3-1 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:50), 4-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 0:56)

2ο οκτάλεπτο: 5-1 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 7:02), 5-2 Βίσκοβιτς (περιφέρεια, 4:59), 6-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 4:38), 7-2 Μουρίκης (π/π, 2:53), 7-3 Γκουσάροφ (π/π, 0:56), 8-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:27), 8-4 Βίσκοβιτς (περιφέρεακ0:06)

3ο οκτάλεπτο: 8-5 Γκουσάροφ (περιφέρεια, 4:20), 9-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:57), 9-6 Βίσκοβιτς (περιφέρεια, 2:29), 10-6 Φιλίποβιτς (π/π, 0:23)

4ο οκτάλεπτο: 11-6 Δερβίσης (π/π, 7:24), 11-7 Γκουσάροφ (π/π, 6:23), 11-8 Γούνας (πέναλτι, 4:52), 12-8 Μουρίκης (π/π, 2:55), 13-8 Μπούσλιε (περιφέρεια, 2:06), 14-8 Φουντούλης (κόντρα, 1:37), 15-8 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:18)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας, Τουρκομένης, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 3, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 3, Γούνας 1, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Καβουσάνος, Κότσκαρ, Τσιαβαλιάρης.