Αν και δυσκολεύτηκε πήρε την νίκη

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει την νίκη επί του ΑΡΗ με 76-67 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο παιχνίδι απέναντι στην Μπουντούτσνοστ για την Euroleague.

Ο Άρης εμφανίστηκε ανταγωνιστικός στο Φαληρικό Στάδιο με τους Πειραιώτες όμως να φτάνουν στο τέλος την νίκη με τον Τουπάν να έχει 17 πόντους, ενώ ο Γουέμπερ είχε μια πολύπλευρη συνεισφορά, με 8 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μπόρεσε να πάρει από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα (2-7 3’) όμως ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει και με τον Σάσα Βεζένκοφ «έτρεξε» ένα σερί 13-0 και μπόρεσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-16.

Ο Ολυμπιακός, με τον Τουπάν να βρίσκει λύσεις, ανέβασε το προβάδισμά του στο +11 (30-19 12’), όμως ο Άρης αντέδρασε και έφτασε την διαφορά στους 3 (33-30 15’). Ο Γουέμπερ με την ενέργειά του σε επίθεση και άμυνα βοήθησε τον Ολυμπιακό να φτάσει στο +8 (38-30 16’) και στη συνέχεια στο +12 (44-32 18’), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-36.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός έστειλε την διαφορά στους 14 (52-38 22’), όμως ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και με τον Μποχωρίδη μείωσε στους 7 (52-45 25’). Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και με τον Γουέμπερ να δίνει ενέργεια, η ψαλίδα έφτασε στους 16 (65-49 28’), σκορ με το οποίο τελείωσε και το δεκάλεπτο.

Τολιόπουλος και Φλιώνης μείωσαν για τον Άρη στους 10 (65-45 32’), με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν την αντεπίθεση και να μειώνουν ακόμα και στους 6 (67-61 35’) με καλάθι του πρώην «ερυθρόλευκου» γκαρντ. Η «κίτρινη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και το σκορ έφτασε στους 4 (69-65 37’), όμως εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ και ανέβασε το προβάδισμά του, «καθαρίζοντας» έτσι τη νίκη. Τελικό σκορ 76-67 και νίκη για τον Ολυμπιακο.

Δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 69-67.