Και τον Απρίλη θα είναι ωραία…

Τελείωσε το τρίτο ματς του Ολυμπιακού στη φετινή Euroleague, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 79-78 στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, εκτός έδρας, και όλοι είμαστε σκασμένοι! Διότι όπως κύλησε το ματς, η ομάδα του Μπαρτζώκα θα μπορούσε να είχε πάρει ένα σπουδαίο «διπλό». Είμαστε ακόμα στα μέσα του Οκτώβρη κι αυτό το ματς έδειξε πολλά. Και τον Απρίλη θα είναι ωραία…

Ήττα στη Βαρκελώνη αλλά τον Απρίλη θα είναι ωραία

Αν κοιτάξει κανείς το στατιστικό του ματς θα διαπιστώσει πώς ο Ολυμπιακός έχει πάρει ένα ριμπάουντ λιγότερο (σ.σ.: ένα επιθετικό), έχει υστερήσει στις ασίστ (16 με 11), έχει τα ίδια λάθη με την Μπαρτσελόνα (σ.σ.: από 12) και την έχει κρατήσει μέσα στο «σπίτι» της στο 47,6% στο τρίποντο και στο 20,8% στο τρίποντο. Όλα αυτά χάρη στην εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα. Σε πολλά σημεία του ματς «έπνιξε» τον Μίροτιτς και τους συμπαίκτες του. Αν εξαιρέσουμε το τρίτο δεκάλεπτο, στα άλλα τρία τους έβγαλε την… ψυχή για να βάλουν ένα καλάθι.

Έχασε ένα ματς πραγματικά στις λεπτομέρειες. Από την ομάδα με το πιο πλήρες ρόστερ στην Euroleague. Ένα χαμένο ριμπάουντ, δύο-τρία χαμένα σουτ σε 45 λεπτά. Απέναντι σε μια ομάδα που είναι σαφώς πιο έτοιμη, με 6 ματς στο πρωτάθλημά της. Η οποία στην παράταση είχε 10/10 βολές. Αλλά αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, σε βάθος χρόνου, μπορεί να αποβεί σημαντικότατο. Εάν ο Ολυμπιακός «διαβάσει» καλά το μάθημά του. Να αντιληφθούν όλοι μέσα στην ομάδα πώς κάτι πολύ καλό «χτίζεται».

Θα είναι ωραία, παρά τις… ανορθογραφίες του Ντιφαλά

Ο Γάλλος, πρώτος ρέφερι του ματς το πήρε πάνω του στα κρίσιμα σημεία. Με πολλά λάθη. Αποκορύφωμα το κλέψιμο του Βεζένκοφ στον Μίροτιτς, 1:47 για το φινάλε του ματς, αλλά και το αμφιλεγόμενο φάουλ του Φαλ πάνω στον Οριόλα, 7” πριν λήξει η παράταση. Σε μια φάση που ανακάλυψε φάουλ. Γενικά στο τέλος, έπαιξε κάτι παραπάνω από έδρα. Επέτρεψε το μπασκετικό «ξύλο» στην Μπαρτσελόνα που συνεχώς έπαιζε άμυνα στα όρια του φάουλ. Μπορεί η στατιστική να γράφει 26 φάουλ στην Μπαρτσελόνα και 22 στον Ολυμπιακό, αλλά οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν την ίδια άμυνα. Για να πάρει φάουλ ο Ολυμπιακός σε μια φάση, έπρεπε να βγάλει… αίμα κάποιος παίκτης του.

Ωραία ομάδα και το κατάλαβαν στην Ευρώπη

Μόλις τρίτο ματς από τον «μαραθώνιο» των 34 αγωνιστικών. Αλλά ο Ολυμπιακός έχει ήδη αντιμετωπίσει τρεις ισπανικές ομάδες. Ομάδες που είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο ετοιμότητας. Μετρά δύο νίκες και μια ήττα στο φινάλε της παράτασης. Στη Βαρκελώνη έδειξε με τον καλύτερο τρόπο το μέταλλο αυτής της ομάδας. Έδειξε πώς απέκτησε ξανά τον χαρακτήρα του «refuse to lose»! Στο μέλλον δεν θα χάσει ξανά ο Ολυμπιακός έτσι ένα κρίσιμο ριμπάουντ. Αυτά τα ματς βοηθούν για τη συνέχεια. Το βράδυ της Τετάρτης, ο Ολυμπιακός απέδειξε στη Βαρκελώνη πώς δεν είναι απλά μια ομάδα για να περάσει στα πλέι οφ. Ο φετινός Ολυμπιακός μπορεί να φτάσει ψηλότερα. Αρκεί η ομάδα να παραμείνει ταπεινή, να σκύψει το κεφάλι και να συνεχίσει τη δουλειά. Το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό. Οι προοπτικές είναι πολλές, αλλά με αυτά το μπάσκετ… Και τον Απρίλη θα είναι ωραία!