Αυτές οι λεπτομέρειες…

Σε ένα ματς που κρίθηκε, στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα από την Μπαρτσελόνα, εκτός έδρας, με 79-78 στην παράταση. Σλούκας ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους αλλά δύο φορές δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη σε κανονική διάρκεια και παράταση, Ντόρσει και Βεζένκοφ με 12 ,Φαλ 11  και Μακίκισικ με 10 οι κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό.

Μετά το αρχικό νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων, με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει δεύτερες επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, αλλά να μην τις εκμεταλλεύεται, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τα πράγματα σε άμυνα και επίθεση και με κορυφαίους τους Σλούκα-Φαλ και Ντόρσει κατάφερε να ξεφύγει με 6-13,ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 10-17, παρά και τα πέντε λάθη που έκανε η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Κυρίαρχος

Το Rotation με την πεντάδα  Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη, Μάρτιν δεν βοήθησε την ομάδα ,αλλά απο την άλλη οι Καταλανοί συνέχιζαν να είναι νευρικοί και απόλυτα εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Ολυμπιακού. .

Οταν άρχιζαν να πλησιάζουν (18-20) ,οι Πειραιώτες με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό ,ισορρόπησαν το ματς και με τους Σλούκα -Βεζένκοφ κατάφεραν να προηγηθούν 19-25 και 25-32 με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-32. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπαρτσελόνα είχε 0/12 τρίποντα.

Αντεπίθεση..καταλανική

Στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει δύο πόντους και η Μπαρτσελόνα ..14, με τον Καλάθη σε ρόλο ηγέτη και τους Μίροτιτς(10 ποντοι στην τρίτη περίοδο,έναντι ενός στο πρώτο μέρος)-Ντέιβις σε ρόλο εκτελεστή για το 41-34, με τον Ολυμπιακό να βγάζει εκνευρισμό και έλλειψη καθαρού μυαλού σε άμυνα και επίθεση. .

Η είσοδος του Σλούκα έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό και σε συνδυασμό με την κυριαρχία του Φαλ κάτω απο τα καλάθια(11 πόντοι- 6 επιθετικά ριμπαουντ) ,έφερε το 49-47 , πριν δύο λάθη των Πειραιωτών και ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα φέρουν το 55-47.

Αυτοκτόνησαν αμφότερες και ..παράταση

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός  έσφιξε την άμυνα του, ανάγκασε σε λάθη την Μπαρτσελόνα και ένας εκ των x -factor της ανατροπής ήταν ο Λαρεντζάκης που με 6 πόντους, εκ των οποίων ένα τρελό τρίποντο, εξαιρετική άμυνα αλλά και βοήθεια στην οργάνωση απο τον Σλούκα ,συν την εκτελεστική δεινότητα του Μακ Κίσικ, έδωσε στην ομάδα αυτό που της έλειπε. Με ένα επιμέρους 12-20 , οι Πειραιώτες επέστρεψαν και θα πορούσαν να πάρουν και τη νίκη αν Λαρεντζάκης (με το σκορ στο 65-67) και Σλούκας στο 67- 67 ,δεν έβρισκαν σίδερο. Ο Χίγκινς είχε την ευκαιρία για το buzzer αλλά αστόχησε όπως και στο φόλλου ο Ντέιβις με τον Μάρτιν να τον κόβει και το θρίλερ…συνεχίστηκε.

Παράταση ακατάλληλη για καρδιακούς

Η Παράταση ήταν βγαλμένη από τον Χίτσκοκ. Δύο λεπτά πριν απο το τέλος με το σκορ στο 75-70, ελέω Μίροτιτς που αλώνιζε κάτω απο τα καλάθια, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 75-70, αλλά ο Ολυμπιακός όχι μόνο επέστρεψε αλλά κράταγε και τη νίκη στα χέρια του  καθώς 22.8 και πρίν απο το τέλος, με δύο βολές του Ντόρσει προηγήθηκε 77-78.

Ο Χίγκινς αστόχησε, ο Οριόλα κέρδισε αυστηρό φάουλ απο τον Φάλ και με δύο βολές έκανε το 77-78. Ο Σλούκας πήρε την επίθεση πάνω του, με μπάσιμο, αλλά η μπάλα έκοψε πορεία μετά απο παρέμβαση αντιπάλου, παρόλα αυτά πήγε προς το καλάθι αλλά όχι και στόχο με τον Ολυμπιακό να κάνει την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα.