ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έπαθε black out στο Κραγκούγεβατς

Ένα δικό του ματς έχασε ο Ολυμπιακός. Διότι στην αναμέτρηση με την Ραντνίτσκι προηγήθηκε με 4 γκολ στο ημίχρονο. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος κόλλησε επιθετικά. Έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από 15 λεπτά! Δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κανένα παίκτη παραπάνω από αυτούς που κέρδισε. Το αποτέλεσμα ήταν να δεχθεί σερί 6-0 από τους Σέρβους και να κινδυνέψει με ήττα. Αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό κατάφερε τελικά να πάρει έναν βαθμό. Όμως υποχώρησε στην 3η θέση του α’ ομίλου. Έπαθε black out στο Κραγκούγεβατς.

Θρύλος στο Κραγκούγεβατς

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολύ καλή εκκίνηση στο ματς του Κραγκούγεβατς. Καθώς μετά το 1-0 της Ραντνίτσκι, έκαναν σερί 3-0 και πήραν τα ηνία. Επιπλέον, παίζοντας γρήγορα όταν είχαν την ευκαιρία, ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους. Έτσι χτύπησαν και στην κόντρα με δύο τέρματα στο πρώτο οκτάλεπτο, για να πάρουν προβάδισμα τριών γκολ. Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου, επίσης, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +4. Αν και οι Σέρβοι μείωσαν σε δύο γκολ, ο Θρύλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 γκολ.

Έπαθε black out

Ωστόσο η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο κόλλησαν στην επίθεση. Καθώς έμειναν για κάτι περισσότερο από 15 λεπτά χωρίς σκορ. Ειδικά η αδυναμία να σκοράρουν στον παίκτη παραπάνω (0/5) ήταν κομβική. Όσο κι αν η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε δουλειά, δεν ήταν εφικτό να αντέξει η ομάδα του Μιλάνοβιτς μόνο με αυτό τον τρόπο. Η Ραντνίτσκι σιγά-σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά. Με σερί 3-0 στο τρίτο οκτάλεπτο πλησίασε στο γκολ (7-8). Ανάλογο σκηνικό, όμως, και στο τέταρτο οκτάλεπτο. Η Ραντνίτσκι έφτασε σε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 10-8, 1:17 πριν το τέλος. Ωστόσο, με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό. Έπαθε black out στο Κραγκούγεβατς.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-3, 3-0, 3-2.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ουκρόπινα (π/π, 5:41). 1-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:19), 1-2 Φουντούλης (πέναλτι, 4:19), 1-3 Παπαναστασίου (κόντρα, 3:34), 2-3 Μπράνκοβιτς (περιφέρεια, 3:09), 2-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:05), 2-5 Φουντούλης (κόντρα, 0:42)
  • 2ο οκτάλεπτο: 2-6 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:35), 3-6 Βρλιτς (π/π, 5:09), 4-6 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:17), 4-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:56), 4-8 Παπαναστασίου (κόντρα, 0:08)
  • 3ο οκτάλεπτο: 5-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 7:33), 6-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 4:50), 7-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:01)
  • 4ο οκτάλεπτο: 8-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:35), 9-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 2:31), 10-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 1:17), 10-9 Μουρίκης (φουνταριστό, 0:58), 10-10 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:07)

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ (Ούρος Στεφάνοβιτς): Ντομποζάνοφ, Μπράνκοβιτς 1, Στανόγιεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσουκ, Κόγιτς, Ουκρόπινα 4, Ποζνάνοβιτς, Πλιέβαντσιτς, Άντιτς, Λούκιτς 4, Βρλιτς 1, Τοντορόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γραμματικός, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.