«Χρειαζόμασταν περισσότερα σε άμυνα και επίθεση»

Παράπονα από την εικόνα των παικτών του κόντρα στην Φενέρμπαχτσε εξέφρασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας.

Την τρίτη διαδοχική του ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά στην Κωνσταντινούπολη, από την Φενέρμπαχτσε με 84-77. Με τον τεχνικό των Πειραιωτών Γιώργο Μπαρτζώκα να αναλύει τα αίτια της ήττας.

Όπως εξήγησε: «Προφανώς η προσπάθειά μας δεν ήταν αρκετή για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Είχαμε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά και ένα καλό αμυντικό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χρειαζόμασταν περισσότερα σε άμυνα και επίθεση για να κερδίσουμε αυτό το ματς.

Πρέπει να μείνουμε πιστοί στις αρχές μας, κάτι που απόψε δεν κάναμε και δώσαμε στην Φενέρμπαχτσε, η οποία διαθέτει πολύ ταλαντούχους παίκτες, την ευκαιρία να νιώσει άνετα στο παρκέ.

Καταφέραμε στο τέλος να φτάσουμε το παιχνίδι σε διαφορά μιας κατοχής, όμως, κάναμε φάουλ στον Ντε Κολό, μετά έκανε βήματα ο ΜακΚίσικ και ο αγώνας τελείωσε. Συγχαρητήρια στην Φενέρμπαχτσε για τη νίκη της . Της εύχομαι καλή συνέχεια. Καλά Χριστούγεννα σε όλους».