Καλύτερα τώρα, παρά αργότερα…

Διδακτική με όλη τη σημασία της λέξης ήταν για τον Ολυμπιακό η ήττα από τον Πανιώνιο στο σημερινό φιλικό που έγινε στην Νέα Σμύρνη. Πολλά ήταν αυτά που έμαθε ο Ολυμπιακός, ενώ υπήρξαν και κάποια πολύ ωραία στοιχεία τα οποία θα θέλουμε να βλέπουμε από τους πρωταθλητές.

Όσοι βρέθηκαν χθες το βράδυ στην… πιο θερμή κι από τον ήλιο Νέα Σμύρνη των 40 βαθμών (ώρα 21.00!!!) θα διαπίστωσαν εύκολα πως ο Ολυμπιακός είχε δύο πρόσωπα. Ένα στο πρώτο ημίχρονο και ένα διαφορετικο στο δεύτερο. Και από αυτή την αναμέτρηση χρειάζεται να κρατήσει και τα δύο, ώστε να “χτίσει” πάνω στο πρώτο και να αποφύγει το δεύτερο, όπως επίσης και κάποια λάθη που είναι ανεπίτρεπτα για μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα των όσων αναφέρονται, το γκολ που δέχθηκαν οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο. Μία “φουρτούνα” στην άμυνα έδωσε την δυνατότητα στον Γεσίλ να κάνει το 1-0. Σαφώς, όλα τα γκολ μπαίνουν κι όλα χάνονται, αλλά είναι κρίμα, έως ανεπίτρεπτο ο Ολυμπιακός να δέχεται τέτοια γκολ, ή πιο σωστά να “δωρίζει” τέτοια γκολ. Ευτυχώς, χθες, ήταν φιλικό το παιχνίδι και δεν κόστισε.

Η άμεση αντίδραση στο 1-0 ήταν κάτι το οποίο κρατάμε και μάλιστα ίσως να ήταν και από τα highlights του αγώνα. Με ένα γκολ μαγεία από την αρχή έως το τέλος του. Έναλλαγές της μπάλας όπως αυτή που έγινε από Ντε λα Μπέγια – Φορτούνη με τελικό αποδέκτη τον Καρίμ και αριστοτεχνικό πλασέ είναι ένα στοιχείο που ο Ολυμπιακός έχει πολύ στο παιχνίδι του και μάλιστα αρέσει. Μην φανταστείτε τίποτα… ψαλίδια, μαεστρικά ντριπλίδια και τα τοιαύτα. Είπαμε, το πιο απλό καμιά φορά είναι και το πιο ωραίο. Και αυτές οι δύο μπαλιές και το σουτ ήταν το… δροσιστικό μας χθες το βράδυ στην Νέα Σμύρνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπέσνικ Χάσι, ανακάτεψε πολύ την τράπουλα και ήταν λογικό να έρθει η… ανακατωσούρα στο χόρτο. Είναι από τα αναγκαία “κακά” των φιλικών και δη για τον προπονητή που πρέπει να δώσει ευκαιρίες σε όλους. Με τις πολλές αλλαγές ο Ολυμπιακός έχασε τον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Καπίνο. Έτσι ήρθε και το 2-1.

Στα “συν” του χθεσινού αγώνα δεν μπορούμε παρά να προσθέσουμε τις εμφανίσεις των Μάρκο Μάριν, Καρίμ Ανσαριφάρντ και Μανώλη Σιώπη. Ο Γερμανός είχε πολλά “κέφια” και ταλαιπώρησε ιδιαίτερα την άμυνα του Πανιωνίου, μοιράζοντας πολύ ωραίες μπαλιές και φτιάχνοντας και παιχνίδι. Ο Καρίμ στο πρώτο του φιλικό έκανε αυτό που ξέρει πάρα πολύ καλά να κάνει! Να σκοράρει και το έκανε με ωραιότατο τρόπο. Όσο για τον Σιώπη εξακολουθεί να μάχεται με πολύ πάθος και δύναμη για να κερδίσει κι αυτός την θέση του στην βασική ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Οι περισσότερες προσπάθειες να γίνει παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινούσαν από αυτόν.

Στα “πλην” σίγουρα βάζουμε το αμυντικό λάθος στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα και γενικώς οι εντυπώσεις από το δεύτερο ημίχρονο, όπου υπήρχε έλλειψη φαντασίας και ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξης. Είναι μία από τις ήττες που θα έλεγε κανείς πως ¨καλύτερα τώρα παρά αργότερα”. Είναι από τις ήττες που οφείλεις να μαθαίνεις από τα λάθη σου.

Γενικώς κανείς δεν έμοιαζε ικανοποιημένος από το χθεσινό φιλικό και πολύ περισσότερο ο Μπέσνικ Χάσι που με βάση τα όσα είπε στην συνέντευξη τύπου αναγνωρίζει και πως η ομάδα χρειάζεται ακόμη περισσότερη δουλειά και φυσικά επισήμανε και τις μεταγραφές που πρόκειται να γίνουν. Με ιδιαίτερη προσοχή όπως τόνισε, κάτι που είναι πολύ σωστό, διότι ο Ολυμπιακός χρειάζεται σωστές, εύστοχες και κυρίως ουσιαστικές μεταγραφές κι όχι βεβιασμένες κινήσεις.

Και μην ξεχνάμε. Το μεγαλύτερο “συν” είναι το γεγονός ότι περίπου 1000 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης στηρίζοντας αυτόν τον αγώνα τα έσοδα του οποίου διατέθηκαν αποκλειστικά στον μικρό Βαγγέλη Ελευθεριάδη, ο οποίος δίνει σκληρή μάχη με τον καρκίνο και χρειάζεται τα χρήματα για να μεταβεί στις ΗΠΑ και να συνεχίσει την θεραπεία του. Μπράβο και στις δύο ομάδες, μπράβο και στον κόσμο που αγκάλιασε αυτή τη προσπάθεια. Γιατί είπαμε, πάνω από όλα η ανθρώπινη ζωή και η ανθρωπιά.