«Με επτά λεπτά καλού μπάσκετ δεν αξίζαμε τη νίκη»

Στους τομείς που ώθησαν τον Ολυμπιακό στην ήττα από την Φενέρμπαχτσε στάθηκε ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ.

Διάθεση για έντονη αυτοκριτική είχε ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ μετά την τρίτη διαδοχική ήττα που γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα, με θύτη αυτή τη φορά τη Φενέρμπαχτσε.

Με τον διεθνή φόργουορντ να στέκεται στα πολλά αμυντικά «θέματα» που παρουσίασαν οι «ερυθρόλευκοι» απέναντι στην τουρκική ομάδα

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της Nova:

«Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα, όποιος είναι καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια, κερδίζει. Με επτά λεπτά μπάσκετ δεν αξίζαμε να πάρουμε τη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τρομερά ποσοστά ευστοχίας, αλλά μετά τίποτα. Πάνω κάτω έγινε ό,τι και με την Βαλένθια, δεν ήμασταν σκληροί, με την διαφορά ότι εδώ αντιδράσαμε στο τέλος.

Δεν βάζουμε 100 πόντους για να μην μας νοιάζει η άμυνα. Πρέπει να παίξουμε καλή άμυνα για να κερδίσουμε και όταν δεν το κάνουμε, χάνουμε. Κάναμε ένα καλό επτάλεπτο, αλλά χάσαμε 2-3 φάσεις στο τέλος και ηττηθήκαμε.

Η Φενέρ έχει πολλούς καλούς παίκτες, αλλά ήταν σε κακή κατάσταση και δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Έπρεπε να μπούμε πιο δυνατά. Όποιος κοιτά μακροπρόθεσμα, την πατάει. Αυτό που μας νοιάζει τώρα είναι το επόμενο παιχνίδι. Τώρα παίζουμε με μία ομάδα που είναι τελευταία στην βαθμολογία, αλλά έχει πάρα πολύ ταλέντο».