Ας ξαναθυμηθούμε την 3άρα στο ΟΑΚΑ [vid]

Σημαντικό ματς το βράδυ της Κυριακής (19:30) στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό. Καθοριστικό ματς κόντρα στην ΑΕΚ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και τη βαθμολογική συγκομιδή των ομάδων, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Οι πρωταθλητές στον πρώτο γύρο είχαν πετύχει ένα σημαντικό «διπλό». Ας ξαναθυμηθούμε την 3άρα στο ΟΑΚΑ.

Τρία «ερυθρόλευκα» γκολ στο ΟΑΚΑ

Στον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της ΑΕΚ. Στις 21 Νοεμβρίου 2021. Σημαντική νίκη διότι αύξησε τη διαφορά από τους «κιτρινόμαυρους» κι άρχισε να αποκτά ένα καλό βαθμολογικό πλεονέκτημα για τη συνέχεια του φετινού πρωταθλήματος. Μια νίκη που φέρει την… υπογραφή του Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Δύο τέρματα από τον Μαροκινό. Όμως το καλύτερο δεν το πέτυχε ο «killer» του Θρύλου. Αλλά ο νεαρός Αγκιμπού Καμαρά.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση και ο πρωταθλητής είχε ήδη βάλει γκολ. Είχε σκοράρει και είχε βάλει τις βάσεις για να πετύχει το σπουδαίο αυτό «διπλό» στην έδρα της ΑΕΚ. Με τη «φωτοβολίδα» του Αγκιμπού (0-1). Παρότι η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς, στο 15′, με το γκολ του Αραούχο, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κυριάρχησε. Ο Ελ Αραμπί ανέλαβε δράση την κατάλληλη στιγμή. Και όταν έπρεπε, «χτύπησε». Όχι μία, αλλά δύο φορές. Δύο «χρυσά» γκολ που καθόρισαν το αποτέλεσμα, που μέτρησαν καταλυτικά για την «ερυθρόλευκη» νίκη στο ΟΑΚΑ.

Διπλή «εκτέλεση» από τον Ελ Αραμπί

Ο Μαροκινός είναι επιθετικός που ξέρει να κάνει τη διαφορά. Ειδικά στα μεγάλα παιχνίδια. Έχει πετύχει πολλά γκολ σε αυτές τις αναμετρήσεις, το έκανε και στον πρώτο γύρο με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Στο 34′ επανέφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Τον έφερε ξανά σε θέση ισχύος. Και στο 70ό λεπτό πέτυχε και το 1-3 και ουσιαστικά, εκεί ο Θρύλος «κλείδωσε» εν πολλοίς το νικηφόρο αποτέλεσμα. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3, δεν κατάφεραν από εκεί και πέρα να απειλήσουν την εστία του Βατσλίκ επιπλέον. Ας ξαναθυμηθούμε την 3άρα στο ΟΑΚΑ.