ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εύκολα με 15-5 της ΝΕ Πατρών

Μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά την άνετη επικράτηση (22-5) επί του Πανιωνίου στο Παπαστράτειο, για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν εύκολα με 15-5 της ΝΕ Πατρών εκτός έδρας, για τη 13η «στροφή» της Α1, κάνοντας το «11 στα 11». Στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός», ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τις Μ. Πλευρίτου, Ελ. Πλευρίτου, Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου, Ξενάκη, Κρίστμας και Τορνάρου, αλλά με πέντε αθλήτριες από την Ακαδημία (Μαργαρίτη, Χριστοδούλου, Παπαδοπούλου, Δρακωτού, Τζωρτζακάκη), δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην ΝΕΠ, κυριάρχησε απόλυτα και με πρώτη σκόρερ την Σλίκινγκ με τέσσερα γκολ (ένα σε κάθε οκτάλεπτο), κατέκτησε το θετικό αποτέλεσμα και παρέμεινε, έτσι, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με πλουραλισμό στην επίθεση και τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη, Β. Πλευρίτου, Σλίκινγκ και Τριχά, «έκλεισε» με σκορ 4-0 το πρώτο οκτάλεπτο κόντρα στην ΝΕ Πατρών. Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης «βρήκαν» δίχτυα τρεις φορές ακόμα, με τις Σλίκινγκ, Χαλδαίου και Κανετίδου, κάνοντας το 7-0, ενώ στη συνέχεια, δέχθηκαν γκολ από την ομάδα της Πάτρας και ολοκλήρωσαν με +6 (1-7) το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκτάλεπτου, τα κορίτσια του Θρύλου ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +7 (1-8), με σκόρερ την Σλικινγκ, όμως δέχθηκαν άμεσα απάντηση από τις γηπεδούχες, για το 8-2. Με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη και Μαργαρίτη, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +8 (2-10), αλλά πήγαν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 10-3 κόντρα στην ομάδα του Κώστα Σάκκαλη. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς, αν και δέχθηκε δύο τέρματα από την ΝΕΠ, σκόραρε πέντε φορές, με τις Σλίκινγκ, Ράνεϊ, Β. Πλευρίτου, Χαλδαίου και Μαργαρίτη και «καθάρισε», έτσι, το «διπλό» στην Πάτρα με +10 (5-15).

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-3, 2-3, 2-5

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυριοκεφαλιτάκη (6:19), 0-2 Β. Πλευρίτου (5:46), 0-3 Σλίκινγκ (0:39), 0-4 Τριχά (0:04)

2ο οκτάλεπτο: 0-5 Σλίκινγκ (7:36), 0-6 Χαλδαίου (6:34), 0-7 Κανετίδου (3:03), 1-7 Λυκοθανάση (2:22)

3ο οκτάλεπτο: 1-8 Σλίκινγκ (7:41), 2-8 Ντάσιου (6:03), 2-9 Μυριοκεφαλιτάκη (5:05), 2-10 Μαργαρίτη (4:05), 3-10 Σαπκίνα (3:36)

4ο οκτάλεπτο: 3-11 Σλίκινγκ (7:48), 3-12 Ράνεϊ (7:02), 3-13 Β. Πλευρίτου (6:36), 4-13 Ντάσιου (6:15), 5-13 Σαπκίνα (4:03), 5-14 Χαλδαίου (1:35), 5-15 Μαργαρίτη (1:04)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη, Σλίκινγκ 4, Παπαδοπούλου, Κανετίδου 1, Δρακωτού, Σιούτη, Ράνεϊ 1, Χαλδαίου 2, Β. Πλευρίτου 2, Χριστοδούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Τριχά 1, Μαργαρίτη 2

ΝΕ Πατρών (Κώστας Σάκκαλης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ, Πετάση, Κουρέτα, Σαπκίνα 2, Λυκοθανάση 1, Ζοφώλη, Ντάσιου 2, Κεπένου, Νιαρχάκου, Σχίζα, Μιχαλάτου, Παρασκευοπούλου