Αήττητες πρωταθλήτριες οι Παγκορασίδες του Ολυμπιακού

Η χρονιά, σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τις κοπέλες του Θρύλου. Στον τελικό νίκησαν 3-1 σετ τον Ιωνικό και τερμάτισαν στην πρώτη θέση. Αήττητες πρωταθλήτριες οι Παγκορασίδες του Ολυμπιακού.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους στην Ακαδημία του Ολυμπιακού, στον προπονητή Νίκο Φραντζικινάκη και στα κορίτσια για την επιτυχία τους. Να θυμίσουμε πώς στον ημιτελικό νίκησαν 3-0 σετ τον ΑΣ Περιστερίου.Έτσι έφτασαν στην κορυφή του πρωταθλήματος των Παγκορασίδων (Κ16) της ΕΣΠΕΔΑ.

Θρυλική ανατροπή

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ. Προηγήθηκε 5-2 και 10-6. Όμως, είχε προβλήματα στην υποδοχή. Δύο άσσοι από τον Ιωνικό έφεραν το ματς στο 10-10. Η Δαγρέ με μπλοκ έκανε το 13-10, αλλά οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν τα λάθη. Στο 15-13 με τη Δαγρέ, οι Νικαιώτισσες πήραν τρεις άσσους και βρέθηκαν να προπορεύονται με 16-19. Με το σκορ στο 17-21, το μπλοκ της Δημητρίου και τα λάθη του Ιωνικού έφερα το ματς στο 20-21. Από το 21-23, με δύο σερί άσσους της Δημητρίου, το μπλοκ της Τριαντοπούλου και την επίθεση της Δαγρέ, το σετ τελείωσε με 25-23 για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Εντυπωσιακή εικόνα

Τα κορίτσια του Θρύλου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το σετ. Με τις επιθέσεις της Κτενά, τον άσσο της Μιχαλοπούλου και τον πόντο της Δημητρίου, το σκορ έγινε 6-1. Η Δημητρίου με άσσο και η Δαγρέ έφεραν το σκορ στο 10-2. Με τον πόντο της Μιχαλοπούλου και τον άσσο της Τριαντοπούλου, οι κοπέλες του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο +10 (16-6). Με νέο άσσο από τη Λιάλιου, η διαφορά έγινε +11 (18-7). Νέος άσσος της Λιάλιου και πόντος της Μιχαλοπούλου έκαναν το 21-7. Η Κτενά πέτυχε το 24-10, για να τελειώσει το σετ η Δαγρέ για το 25-12 και το 2-0.

Λάθη στην υποδοχή

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τα κορίτσια του Νίκο Φραντζικινάκη. Τα λάθη στην υποδοχή έφεραν τον Ιωνικό στο 7-3. Παρόλα αυτά, βρήκαν λύσεις. Με δύο πόντους της Δαγρέ, ο δεύτερος με άσσο, μείωσαν σε 5-7. Το μπλοκ της Λιάλιου έφερε τον Ολυμπιακό στο 9-8, ενώ ο άσσος της στο 12-9. Αλλά έχασαν άμεσα το +3 (12-12). Με την επίθεση της Μιχαλοπούλου και το μπλοκ της Δημητρίου προηγήθηκαν 14-12. Αλλά ο Ιωνικός προσπέρασε 15-14. Η Δαγρέ ισοφάρισε 16-16, η Μιχαλοπούλου έκανε το 18-17, αλλά εκεί «κόλλησαν». Με άσσο ο Ιωνικός βρέθηκε στο +2 (18-20) και στη συνέχεια στο 20-24. Είχε τέσσερα σετ μπολ, αλλά τα έχασαν. Με την επίθεση της Μιχαλοπούλου, το άουτ του Ιωνικού, έναν ακόμα πόντο της Μιχαλοπούλου και τον άσσο της Λιάλιου (24-24). Όμως δύο λάθη στο τέλος διαμόρφωσαν το 24-26 και το σκορ έγινε 2-1 σετ.

Με καρδιά πρωταθλητριών

Παρά το κακό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ (2-5 και 4-7), οι «ερυθρόλευκες» είχαν τα αποθέματα να επιστρέψουν στο ματς. Η Δαγρέ, η Δημητρίου και η διαμαρτυρία του προπονητή του Ιωνικού που δέχθηκε κόκκινη κάρτα έφεραν το 8-8. Η Δημητρίου με τα μπλοκ της έκανε δουλειά πάνω στο φιλέ (12-8), ενώ η Τριαντοπούλου με άσσο το 13-8. Τα λάθη της ομάδας της Νίκαιας έφεραν τον Ολυμπιακό στο +5 (15-10). Δύο διαδοχικού άσσοι της Δαγρέ το 17-10. Δύο διαδοχικοί πόντοι της Μιχαλοπούλου το 22-12. Η Κτενά με άσσο έκανε το 24-12. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τα δύο πρώτα ματς μπολ, αλλά το λάθος που έκαναν τα κορίτσια του Ιωνικού διαμόρφωσε το 25-14 και έδωσε τη νίκη στο Θρύλο με 3-1 σετ. Αήττητες πρωταθλήτριες οι Παγκορασίδες του Ολυμπιακού.

Τα σετ 3-1: 25-23, 25-12, 24-26, 25-14.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 25-23

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-12

3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 24-26

4ο σετ: 5-8, 16-10, 21-12, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Φραντζικινάκης): Φ. Μιχαλοπούλου, Στάθη, Τριαντοπούλου, Λιάλιου, Δαγρέ, Τάσκι, Δανίκα, Ζαχαριάδη, Κτενά, Ελ. Μιχαλοπούλου, Παντελοπούλου, Δημητρίου.