Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε … πελάτη του τον Ομπράντοβιτς!

Μια ανάσα από τον τίτλο ο Ερυθρός Αστέρας με σούπερ Κάλινιτς υπέταξε την Παρτιζάν 85-81.

Παράσταση για ένα ρόλο μοιάζουν στα δύο πρώτα παιχνίδια οι τελικοί της Αδριατικής Λίγκα καθώς ο τυπικά γηπεδούχος ξανά Ερυθρός Αστέρας έκανε και το 2-0 κόντρα στην Παρτιζάν κερδίζοντας την και απόψε στο τέλος με 85-81.

Γεγονός που φέρνει τον Αστέρα ένα μόλις βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Σερβίας. Η Παρτιζάν κατάφερε να γυρίσει και να κάνει ντέρμπι το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά με το σκορ στο 83-79 για τους γηπεδούχους είχε 2/4 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε και εκεί έχασε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μίτροβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Χόλινς με 11 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. Επίσης σημαντική δουλειά έκανε και ο Ουόλτερς με 6 πόντους και 8 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα του 2ου τελικού ο Αβράμοβιτς με 21 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Λεσόρ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μουρ με 14 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.
Να επισημανθεί πως ο νικητής της Αδριατικής Λίγκας σίγουρα θα κερδίσει εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2022/23, ενώ και ο ηττημένος ενδέχεται να κερδίσει και εκείνος θέση στη νέα διοργάνωση.