Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι «καίγονταν» για τη νίκη και την πήραν με 72-63 απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν απελπιστικά άστοχος στο πρώτο ημίχρονο.

Ήττα 72-63 για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη. Ήττα με κάτω τα… χέρια στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αυτή τη φορά δεν έφτανε η εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο ματς, ήταν άτολμοι στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν. Ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 22 πόντους, κόντρα στους Μαδριλένους που είχαν τον Ντεκ σε μεγάλη βραδιά με 18 πόντους (7/7 διπ, και 4/4 βολές) και τον Ταβάρες φόβητρο μέσα στη ρακέτα.

Τα… έσπασε!

Ο Ολυμπιακός υστέρησε πολύ στο πρώτο δεκάλεπτο σε ό,τι αφορά την επίθεση. Οι 20 πόντοι που σκόραρε η Ρεάλ δεν ήταν απαγορευτικό νούμερο. Ήταν, όμως, οι 11 που πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι». Μεγάλη αστοχία με μόλις 5/11 δίποντα, την ώρα που οι Μαδριλένοι είχαν 7/10! Ειδικά το πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ στο 9-2. Ο Ντεκ έκλεισε το δεκάλεπτο διψήφιος (10π.) με 5/5 δίποντα, ενώ ο μοναδικός που έδινε λύσεις ήταν ο Πρίντεζης με 7, για να κλείσει η περίοδος στο 20-11.

Νευρικότητα και Ντεκ

Όσο κι αν οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αυτό δεν ήταν εφικτό. Η Ρεάλ «διάβαζε» τις αδυναμίες στην άμυνα του Ολυμπιακού, «χτυπούσε» εκεί και συντηρούσε μια διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων. Με την είσοδο του Έλις που πάλεψε σε άμυνα και επίθεση, το ματς δεν ξέφυγε. Κυρίως διότι η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν περιόριζε το επιθετικό παιχνίδι των Ισπανών και δη του Ντεκ που είχε 14π.! Όσο κι αν ο Σπανούλης και ο Ζαν Σαρλ έβγαλαν πάθος, δεν έφτανε για να πλησιάσει περισσότερο από τους 10 (36-26).

Ο ρυθμός και ο Ταβάρες

Αυτό που έκαναν οι Μαδριλένοι ήταν να ρίξουν το ρυθμό. Με τον Ολυμπιακό να ανταποκρίνεται σε αυτό το στυλ στο πρώτα λεπτά. Με καλάθια του Σλούκα και του Βεζένκοφ πλησίασε στους 8 (41-33), για να αντιδράσει η Ρεάλ με σερί 8-0 και δύο τρίποντα για το 49-33. Ο Ταβάρες είχε μπει στο παιχνίδι, έκανε τη διαφορά και παρότι ο Σάσα έδωσε λύσεις, η περίοδος έκλεισε στο -15 για τους «ερυθρόλευκους» (53-38).

Κάκιστη διαιτησία

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει, με τη διψήφια διαφορά για την Ρεάλ. Αλλά οι Ρίζικ, Νέντοβιτς και Νίκολιτς έδωσαν… ρεσιτάλ. Με εντελώς διαφορά κριτήρια τα σφυρίγματά τους. Η διαφορά παρέμεινε στο +12 και παρότι ο Ολυμπιακός προσπαθούσε, δεν μπορούσε να πλησιάσει παραπάνω. Ο Βεζένκοφ πάλευε, έβαζε τρίποντα, είχε συμπαραστάτες τον Σπανούλη και τον Λαρεντζάκη και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά από το +17 (55-38) στους 9
(72-63) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63.