ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΚώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Τριάρα» επί του ΠΑΟ και Final-4 για τους Έφηβους

Την παρουσία της στο Final-4  εξασφάλισε και μαθηματικά η Κ-17 του Ολυμπιακού. Πιο συγκεκριμένα τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση των ομίλων. Χάρη στον θρίαμβό της επί του Παναθηναϊκού με 3-1 στο προπονητήριο του Ρέντη. Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη έδωσε συνέχεια στην ξέφρενη και αήττητη κούρσα της. Διότι προχωρά ακάθεκτη με στόχο την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Μιας και μετρά 14 νίκες και μόλις μία ισοπαλία. «Τριάρα» επί του ΠΑΟ και Final-4 για τους Έφηβους.

«Τριάρα» στον Παναθηναϊκό

Με φουλ επιθετικές βλέψεις μπήκαν στο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 19′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Λίγδας έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αποστολάκη. Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 21′ ο Λιατσικούρας με όμορφη κάθετη τροφοδότησε τον  Κωστούλα και εκείνος με όμορφο τελείωμα, άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο! Ο ΠΑΟ ισοφάρισε  στο αμέσως επόμενο λεπτό (22′) με μπόλικη δόση τύχης , αφού έπειτα από σουτ του Μαρκεζίνη και κόντρα του Δάμα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα

Final-4 για τους Έφηβους

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός υποχρεώνοντας τους Πράσινους σε παθητικό ρόλο. Στο 51′ ο Τουφάκης με ωραία ενέργεια απέφυγε δύο αντιπάλους, σούταρε από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμά του στο 71′. Ο Σούφκα  υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, έκανε γύρισμα για τον Κωστούλα με τον τελευταίο να νικάει τον Αποστολάκη για το 2-1. Το τελικό 3-1 για τον Ολυμπιακό, ήρθε δύο λεπτά μετά (73′), με τον Κωστούλα να ανατρέπεται από τον Μακρυπίδη μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης, ο οποίος με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. «Τριάρα» επί του ΠΑΟ και Final-4 για τους Έφηβους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Κουτσόπουλος, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος, Φίλης (46′ Τουφάκης), Πνευμόνιδης (72′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας, Κωστούλας (74′ Κτένας), Μουζακίτης (74′ Πλιώνης), Λίγδας (46′ Σούφκα).

Παναθηναϊκός (Α. Παπαβασιλείου): Αποστολάκης, Μακρυπίδης, Μακρυγιάννης, Καλοσκάμης, Βενάκης, Πόθας (54′ Μπεβάρδος), Γεωργουλάκης, Μαρκεζίνης (80′ Τσατάλι), Τσέλιος (72′ Σώκος), Μπρέγκου (80′ Σιάκκας), Ρομάνο (80′ Αποστόλου).