Και τώρα …Μονακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-84 της Λάρισας στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την  22η αγωνιστική της Basket League σε μια ακόμα  ανεπανάληπτη βραδιά του Σάσα Βεζενκοφ.

Ο Βούλγαρος,τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της νίκης των Πειραιωτών, απέναντι σε μια Λάρισα που έβαλε δύσκολα στους Κυπελλούχους Ελλάδας, έχοντας κορυφαίο τον Χάντσον με 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με χαλαρότητα στην αναμέτρηση, δίνοντας δικαιώματα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν

Με τους Χάντσον και Μούντι να σκοράρουν από την περιφέρεια η Λάρισα προηγήθηκε 7-13 αλλά ο Μάριτς έκανε το 9-15. Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ με συνεχόμενα καλάθια μείωσαν σε 13-15 για τον Ολυμπιακό. Η Λάρισα ήταν εύστοχη από τα 6,75 και με δύο τρίποντα από τον Καράμπελα και ένα από τον Μούντι έφερε τη διαφορά στο +8 (16-24).

Ο Σάσα Βεζένκοφ αποτελούσε σταθερά τη πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να φτάνει τους 12 πόντους στο ματς, κάνοντας το 18-24! Ο ΜακΚίσικ σκόραρε για το 20-24 και το δεκάλεπτο έληξε στο 20-25, με τον Σλούκα να αστοχεί στο φινάλε σε λέι απ.

Η Λάρισα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και με όπλο την αποτελεσματικότητά της στην περιφέρεια βρέθηκε νε προηγίειταα 24-37΄εκμεταλλρυόμεη την έλλειψη λύσεων από πλευράς γηπεδούχων

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και μάζεψαν τη διαφορά. Με 5 πόντους του Σλούκα έγινε το 30-37, ενώ ΜακΚίσικ με άλλους τόσους και ο Λούντζης με 4/4 βολές έκαναν το σκορ 39-40. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με τον Βεζένκοβ για το 41-40, με τη Λάρισα να συνεχίζει να παρουσιάζει ανταγωνιστική εικόνα και να βάζει δύσκολα. Ο Σλούκας και ο Λούντζης με βολές έκαναν το σκορ 46-44 για τον Ολυμπιακό, σκορ που ήταν και εκείνο στο πρώτο ημίχρονο, με Μούντι και Καράμπελα να αστοχούν στην τελευταία επίθεση.

Ξέσπασμα από τον Θρύλο στην τρίτη περίοδο!

Εκκωφαντική ήταν η εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου για τον Ολυμπιακό! Ο Λαρεντζάκης μπήκε φουριόζος κι  έκανε με τρίποντο το 49-44, Ντόρσεϊ και Μάρτιν το 53-46. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και φάουλ έκανε το 57-46 βάζοντας τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά. Ντόρσεϊ, Μάρτιν, Ουόκαπ και Βεζένκοβ συνέχισαν δυνατά και η διαφορά ανέβηκε και στα όρια του +20. Στο 67-48, για την ακρίβεια πήγε το σκορ. Ο Μούντι μείωσε με κάρφωμα σε 67-50 και ακολούθησε νέο ερυθρόλευκο σερί για το 73-52 μετά από καλάθια από Βεζένκοβ και Μάρτιν. Ο Ζαν Σαρλ σκόραρε από κοντά για το 75-57, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 75-58.

Ο Ολυμπιακός δεν συνέχισε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ίδια ένταση που είχε στο αμέσως προηγούμενο, αλλά έφτασε με άνεση στην επικράτηση. Ο Ζαν Σαρλ έκανε με καλάθι και φάουλ το 78-60, αλλά ήρθε η χαλάρωση. Και με ένα 0-8 σερί, η Λάρισα μείωσε σε 78-68. Ο ΜακΚίσικ έβαλε τέλος σε αυτό το σερί για το 80-68. Ο Σλούκας σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους για το 86-74, με τη Λάρισα να το παλεύει και με τρίποντο του Μάριτς (στους 19 πόντους) να μειώνει σε 86-79! Ο Βεζένκοβ με τρίποντο επανέφερε το +10, ο Χάντσον μείωσε σε 91-84, με τον Σλούκα να σκοράρει για δύο στην εκπνοή για το 93-84.