Οι «ερυθρόλευκες» τέλειωσαν τη δουλειά τους

Μετά τη νίκη με 3-1 σετ, στο πρώτο ματς στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, το δεύτερο στο «Μελίνα Μερκούρη» είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι κοπέλες του Κάρλο Παρίζι ήθελαν δύο σετ για να περάσουν με άνεση στα ημιτελικά. Αλλά το έκαναν ακόμα πιο εύκολο. Αυτή τη φορά οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ (25-19, 25-17, 25-16) και συνεχίζουν στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» τέλειωσαν τη δουλειά τους.

Πλέον, επικεντρώνονται στον επόμενο γύρο. Εκεί όπου θα βρουν τον Άρη στο δρόμο τους. Με τις δύο νίκες να είναι απαραίτητες για να έρθει η πρόκριση στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος. Κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Μαριάννα Κόστα, με την Βραζιλιάνα ακραία να έχει 19 πόντους. Σημείο αναφοράς τα 13 μπλοκ που έκαναν τα κορίτσια του Θρύλου στο ματς.

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε

Οι κοπέλες του Παρίζι ξεκίνησαν καλά το σετ. Με το μπλοκ της Εμμανουηλίδου βρέθηκαν στο 8-3, διαφορά που διατήρησαν για αρκετά ώρα. Κάνοντας το σκορ 13-8 με το μπλοκ άουτ από την Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το πάνω χέρι και τον έλεγχο του ματς, βρέθηκαν σταδιακά στο +6 (17-11) και στο +7 (21-14) για να πάρουν το σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ η Λαμία έβαλε… δύσκολα στην αρχή στον Ολυμπιακό. Από το 4-3 υπέρ της, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-2 και βρέθηκε στο 9-6 με τον άσσο της Σάλας.

Δεν πιέστηκε και «καθάρισε» εύκολα

Μπλοκ από την Μελίνα Εμμανουηλίδου και 12-7, ενώ ένα ακόμα από την Χριστοδούλου έδωσε… αέρα 9 πόντων (21-12) στο Θρύλο. Με φιλέ από τις φιλοξενούμενες έκλεισε το δεύτερο σετ με 25-17. Ανάλογη αφετηρία και στο τρίτο. Η Λαμία προηγήθηκε 8-5 και 12-10. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» γύρισαν το… διακόπτη. Αντέδρασαν με σερί 3-0, βρέθηκαν στο 13-12 και από εκείνο το σημείο πάτησαν… γκάζι. Η διαφορά όλα και μεγάλωνε, έφτασε στο +8 με τον άσσο της Κόστα. Με την Γενιτσαρίδη να παίρνει τον τελευταίο πόντο και να διαμορφώνει το 25-16, για το τελικό 3-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» τέλειωσαν τη δουλειά τους.

Τα σετ 3-0 σε 68′: 25-19, 25-17, 25-16

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-19

2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-17

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-14, 25-16

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 7 (5/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 33% άριστες), Κόστα 19 (14/28 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 14% υπ. – 7% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 8 (7/28 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 40% υπ. – 30% άριστες), Τοτσίδου (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/4 επ.), Κελεσίδη.

ΑΟ Λαμίας (Ηλίας Αγγέλης): Κοντονάσιου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμπούρα 1 (1/22 επ., 41% υπ. – 17% άριστες), Περέιρα 10 (9/38 επ., 1 μπλοκ), Καστίγιο 13 (10/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 12% άριστες), Αραούχο 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιαννέλου 3 (2/5 επ., 1 άσσος) / Κακουράτου (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ).