ΜΠΑΣΚΕΤ

Το «πήρε πάνω του» ο Σέρβος στο τέλος!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά και τους 14 συνολικά πόντους που πέτυχε, οδήγησε τον Ολυμπιακό στην ανατροπή και την νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Στην έντονη προσωπικότητα, αλλά και την ψυχραιμία του Νίκολα Μιλουτίνοφ στις κρίσιμες στιγμές  οφείλει πάρα πολλά ο Ολυμπιακός στην μέχρι τώρα πορεία των τελικών απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Σέρβος σέντερ έσωσε πολλές σκληρές μάχες με τους ψηλούς του Παναθηναίκού, κερδίζοντας τις περισσότερες και μάλιστα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ήταν στην κατηγορία των παικτών, που ηγήθηκαν της απίστευτης ανατροπής και οδήγησαν τον Θρύλο στον θρίαμβο με 64-62.

Κι επειδή στην Σερβία το πρώτο πράγμα που μαθαίνουν, είναι να … σουτάρουν, ο 22χρονος σέντερ με τις 2/2 εύστοχες βολές στο τελευταίο λεπτό ήταν ο άνθρωπος, που έδωσε τη δυνατότητα στους «ερυθρόλευκους» να ανακτήσουν το προβάδισμα με 63-62 και να … πατήσουν ακόμη καλύτερα στο παρκέ φτάνοντας στην νίκη.

Συνολικά, ο «Μίλου» αγωνίστηκε για 25:05 λεπτά, στα οποία είχε 14 πόντους με 5/7 δίποντα, 4/6 βολές και 5 ριμπάουντ.