Το ΕΠΟΣ του ΘΡΥΛΟΥ!

Η 16η Φεβρουαρίου θα μείνει στην ιστορία! Μια ημέρα που ο Ολυμπιακός έκανε μια ΜΑΓΚΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΗ ανατροπή. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στον Άγιο Θωμά με την πλάτη στον… τοίχο. Μιας και είχε ηττηθεί 3-1 σετ στο πρώτο ματς στο Ρέντη. Επιπλέον, στη ρεβάνς έχασαν το πρώτο σετ. Αλλά μετά η ΟΜΑΔΑΡΑ του Τζουλιάνι έκανε ΑΠΙΘΑΝΑ πράγματα. Καθώς ήταν ασταμάτητη. Ισοφάρισε μετά τη νίκη με 3-1 σετ. Στη συνέχεια, πήρε με 15-6 το «χρυσό» σετ και πέρασε στον τελικό. Εκεί, στις 8 και 15 Μαρτίου, θα διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του κόντρα στην Μακάμπι. Το ΕΠΟΣ του ΘΡΥΛΟΥ!

Λάθη στο φινάλε

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Αλλά μετά το 7-7 με τον πόντο του Στερν, ο ΠΑΟ ξέφυγε 12-8. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 15-15 με τον άσσο του Παγένκ, Αν και ο Σλοβένος κεντρικός ισοφάρισε 21-21 με πρώτο χρόνο και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 22-21, τελικά η αδράνεια στο φινάλε στοίχισε το σετ με 25-22.

Έβγαλε αντίδραση

Το δεύτερο σετ ήταν ένας πραγματικός «τελικός». Μιας και αν το έχασε ο Ολυμπιακός, θα σηματοδοτούσε και τον αποκλεισμό του. Είναι γεγονός πώς έγινε μια πολύ μεγάλη «μάχη». Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με την άνοδο του Ιντάλγκο και του Στερν στην επίθεση προηγήθηκαν 9-7. Ο Γκουσταβάο έδωσε άλλον έναν πόντο για το 14-16, με τη διαφορά να φτάνει στους 3 (15-18) μετά τη χαμένη επίθεση του Σάντερ. Αλλά ο ΠΑΟ επέστρεψε και πέρασε μπροστά, 22-21. Ο Στερν και ο Ιντάλγκο ισοφάρισαν 24-24 και 25-25, με τον Σλοβένο να παίρνει το μπλοκ άουτ και τον Γκουσταβάο με άσσο να κάνει το 25-27 και το 1-1.

Σλοβενική κυριαρχία

Στο τρίτο σετ η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε. Ο εξαιρετικός Παγένκ με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 3-5. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Στερν. Ο διαγώνιος του Θρύλου σημείωσε το 7-10. Αλλά τα γνωστά και «φτηνά» λάθη έφεραν τον ΠΑΟ μπροστά με 15-13. Όμως, ήταν ορατό πώς ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός. Ο Γκουσταβάο έκανε το 16-17, ενώ ο Ιντάλγκο το 17-19. Με άσσο του Στερν έγινε το 20-22, αλλά και το 20-24, ενώ ο ίδιος τέλειωσε το σετ (21-25).

Ήταν ΘΡΥΛΟΣ

Μετά από το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 2-1 σετ, όλα ήταν διαφορετικά. Ο Γκουσταβάο έγινε παράγοντας του ματς και διαμόρφωσε το 0-2, ενώ ο Βραζιλιάνος κεντρικός πέτυχε το 8-6. Όπως φαίνονταν στο τάραφλεξ, ο Θρύλος είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο. Ο Τράβιτσα με άσσο τον έφερε στο +6 (17-11). Αν και οι «πράσινοι» μείωσαν σε 21-17. Αλλά με διαδοχικούς πόντους του Κουμεντάκη έγινε το 23-17, ενώ ο Έλληνας ακραίος έκλεισε το σετ με 25-17, για το 3-1. Έτσι, η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό» σετ.

«Ερυθρόλευκο» ΕΠΟΣ

Αν και η εικόνα του ματς ως εκεί ήταν εκπληκτική, στο «χρυσό» σετ ό,τι έγινε ήταν ΕΠΟΣ. Μιας και ο Ολυμπιακός δεν ήταν μόνο κυριαρχικός, αλλά επιβλητικός! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ και μπλοκ του Ιντάλγκο έγινε το 4-0! Μπλοκ του Σλοβένου κεντρικού και άσσος του Ιντάλγκο για το 11-3. Νέος πόντος του Σαλβαδόρ για το 14-4, ενώ το χαμένο σερβίς του Μπάση διαμόρφωσε το 15-6. Καθώς έτσι οριστικοποιήθηκε η παρουσία του Ολυμπιακού στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Τα σετ 1-3 σε 131′: 25-22, 25-27, 21-25, 17-25, Χρυσό σετ: 6-15.

• 1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22
  • 2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-27
  • 3ο σετ: 5-8, 16-14, 20-21, 21-25
  • 4ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 17-25
  • Χρυσό σετ: 3-5, 3-10, 4-12, 6-15

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. – 40% άριστες).