ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στοίχισαν τα λάθη στα καίρια σημεία

Για 41 λεπτά στον ημιτελικό με την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός δεν ήταν απλά μέσα στο ματς. Ήταν άκρως ανταγωνιστικός κι έδειχνε ικανός να νικήσει και να περάσει στον τελικό. Όμως, μέσα σε 8 λεπτά τα έκανε όλα λάθος. Οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 5-1 βρέθηκαν από το 17-17 στο 22-18 κι εκεί κρίθηκε ο ημιτελικός. Στοίχισαν τα λάθη στα καίρια σημεία.

Σταμάτησε στον Μπουκοβίνα

Η ομάδα του Καρασαββίδη ξεκίνησε καλά το ματς. Με τον Οστρούτσκο να δίνει λύσεις στη επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-2 λίγο μετά στο 7′. Η ΑΕΚ προσπέρασε 4-3 και στο 16′ βρέθηκε στο +2 (6-4). Εκεί ο Δομπρής δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι. Ο Οστρούτσκο συνέχισε να αποτελεί τη βασική επιθετική επιλογή του Θρύλου. Δύο δικά του γκολ για να γίνει το 7-6 στο 21′.

Ένα «νεκρό» διάστημα έφερε την ΑΕΚ στο +3 (9-6) στο 23′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους η ΑΕΚ κέρδισε 4 πέναλτι! Με τους διαιτητές να σφυρίζουν με πολύ μεγάλη ευκολία της παραβάσεις. Στο τελευταίο δίλεπτο μπήκε στην… εξίσωση και ο Μοντόρο. Ο πανύψηλος Ισπανός με δύο δικά του γκολ, στο δεύτερο σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το 13-11 του ημιχρόνου. Με τον Μπουκοβίνα να έχει 7 αποκρούσεις σε 18 σουτ!

«Γκρέμισε» ό,τι είχε χτίσει

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Κι έβγαλε αντίδραση από την άμυνά του. Με τον Μπάγιο μείωσε στο γκολ (14-13) στο 34′, ενώ ο Οστρούτσκο με δύο διαδοχικά του γκολ ισοφάρισε 15-15 στο 37′. Εκεί όμως δέχθηκε γκολ σε 10” (16-15), αλλά με δύο πέναλτι του Παπαδόπουλου έφερε ξανά τον ημιτελικό στην ισοπαλία (17-17) στο 41′.

Στα επόμενα 8 λεπτά, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» τα έκαναν όλα λάθος. «Γκρέμισαν» ό,τι είχαν χτίσει! Ο Παπαδόπουλος έχασε πέναλτι. Η ΑΕΚ δέχθηκε δίλεπτο και έγινε λάθος πάσα. Εν συνεχεία ο Μιχαηλίδης αστόχησε σε τετ-α-τετ, ενώ μια ακόμα λάθος πάσα έφεραν το σκορ στο 22-18. Ο Καραμπουρνιώτης μείωσε στο 56′ σε 25-23, αλλά ως εκεί. Δεν ήταν εύκολο να γυρίσει το ματς, το οποίο έληξε 28-24. Στοίχισαν τα λάθη στα καίρια σημεία.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 28-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημχ),  15-13, 17-16, 19-17, 23-19, 25-22, 28-24.

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Στεβάνοβιτς, Τζηράς 5, Σεβέλεβ 1, Π. Νικολαΐδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Χ. Πλάθα 2, Φλ. Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Γκ. Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης.

Ολυμπιακός (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Κ. Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 9, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6 – 5/7.