Τρίποντα και απουσίες τον «λύγισαν»

Το πρώτο, φετινό, εντός έδρας ματς για τον Ολυμπιακό δεν είχε νικηφόρο αποτέλεσμα. Δηλαδή οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 77-68 στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα. Ωστόσο για το αποτέλεσμα αυτό υπάρχει εξήγηση. Καταρχάς το 57,7% των Καταλανών στα τρίποντα με 15/26! Εξαιρετικό ποσοστό για ντέρμπι, ειδικότερα εκτός έδρας. Επιπλέον, οι απουσίες των Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ ήταν σημαντικές για ένα τόσο σημαντικό ματς. Διότι στην τελική, ο Θρύλος «πληγώθηκε» στην περιφέρειά του. Τρίποντα και απουσίες τον «λύγισαν».

• Ο MVP: Νίκολας Λαπροβίτολα. Ο Αργεντινός ήταν καθοριστικός, καθώς οδήγησε την Μπαρτσελόνα με 17 πόντους, αλλά και 7 ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 14-0 των Ισπανών από το 36’ ως τα 45,9’’ για το φινάλε. Το σκορ από 66-59 έγινε 66-73.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ έπρεπε να κάνει το step up, αλλά είχε 2/9 σουτ με 1/7 τρίποντα!
  • THE POINT: Η μεγάλη διαφορά στα ποσοστά στα τρίποντα (σ.σ.: 28% ο Ολυμπιακός και 57,7% η Μπαρτσελόνα) καθόρισε το αποτέλεσμα.

Νευρική εκκίνηση

Η αφετηρία στο ματς δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Διότι μετά το πρώτο 3’ στο οποίο ήταν μπροστά με 5-4, δέχθηκε σερί 7-0 από την Μπαρτσελόνα (5-11, 5’). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι. Επίσης είχαν ήδη 5 λάθη τόσο νωρίς στο ματς, ενώ οι Καταλανοί 8 πόντους από Βέσελι και Ντα Σίλβα. Επίσης, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση, μιας και δεν είχε καλή κίνηση. Ακόμα, οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν σκορ και από τον Κάλινιτς (2/2τρ.) και τον Αμπρίνες (1/1τρ.) και στα 57’’ βρέθηκαν στο +12 (11-23). Ωστόσο με σερί 5-0 ο Θρύλος έκλεισε το δεκάλεπτο στο -7 (16-23).

Επιστροφή μέσω άμυνας

Επιπλέον, η περιφερειακή άμυνα από τη μία και η ευστοχία της Μπαρτσελόνα από την άλλη ήταν καθοριστικές. Διότι οι Καταλανοί ως το 14’ είχαν 4/5 τρίποντα στην περίοδο και 7/11 στο ματς. Ωστόσο το «κλειδί» ήταν η πίεση στην άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να κρατήσει την ομάδα του Γκριμάου για 3 λεπτά χωρίς σκορ. Επίσης, «έτρεξεν» σερί 7-0 για το 27-35 (17’). Επιπρόσθετα ως το φινάλε του ημιχρόνου μόνο ο Λαπροβίτολα σκόραρε. Αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε περισσότερες επιθετικές επιλογές (σ.σ.: Μιλουτίνοφ, Λαρεντζάκης και Μπραζντέικις). Έτσι, με επί μέρους 14-5 σε έξι λεπτά έκλεισε το ημίχρονο στο -6 (34-40).

«Σκληρό» ματς

Όπως ήταν λογικό, ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε το σχέδιό του. Δηλαδή η άμυνά του ήταν ακόμα πιο δυναμική. Ωστόσο ο Κάνααν πήρε… φωτιά. Διότι εμφάνισε το γνωστό του «πρόσωπο» στα τρίτα δεκάλεπτα. Έτσι έβαλε σερί 7 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 10-2 και προηγήθηκαν 44-42 (24’). Βέβαια, οι διαιτητές το… έχασαν. Το αποτέλεσμα ήταν το σερί 8-0 της Μπαρτσελόνα (26’). Ο Μπαρτζώκας μετά το 4ο φάουλ του Κάνααν έριξε στο ματς τον Λούντζη και ο Θρύλος «απάντησε» με 10-0, για το 54-50 με τον Μιλουτίνοφ (28’). Άλλα δύο τρίποντα των Καταλανών (10/16τρ.) τους έφεραν ξανά μπροστά (54-56).

Τρίποντα και απουσίες

Το ντέρμπι καλά κρατούσε. Τρίποντο ο Ολυμπιακός, τρίποντο η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Όμως, το πάθος του Μπραζντέικις και η καρδιά του Γουόκαπ έπαιξαν ρόλο. Το αποτέλεσμα ήταν ο Θρύλος να βρεθεί μπροστά με +7 (64-59) με επτά διαδοχικούς του «Θωμά» (36’). Αλλά και την άμυνα να κάνει πολύ καλή δουλειά και πάλι, μιας και οι Καταλανοί έμειναν χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Όμως με την μπάλα να «καίει», οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 14-0. Προσπέρασαν με το τρίποντο του Αμπρίνες (38’) και με μια βολή του έκανε το 66-73 στα 45,9’’. Ο Πίτερς έβαλε μακρινό δίποντο στα 19,8’’ (68-73), αλλά ως εκεί. Τρίποντα και απουσίες τον «λύγισαν».

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.