ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σφαγή και αυτοκτονία

Οι αποφάσεις των Μπελόσεβιτς-Ρίζικ, αλλά και οι άσχημες επιθετικές επιλογές στα τελευταία λεπτά απέτρεψαν από τον Ολυμπιακό να αποδράσει με «διπλό» από το Τελ Αβίβ χάνοντας με 71-70

Κρίμα και άδικο για αυτόν τον Ολυμπιακό!
Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στα χίλια προβλήματα που αντιμετώπιζαν (σ.σ. νοκ – άουτ είχαν τεθεί οι Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Χαρααλμπόπουλος0 πάλεψαν και κοίταξαν στα μάτια την Μακάμπι, θυμίζοντας έντονα τη ομάδα που έχει τρελάνει την Ευρώπη όλα αυτά τα χρόνια, αλλά στα τελευταία καθοριστικά λεπτά έπεσαν θύματα της εχθρικής διαιτησίας των Ρίζικ, Μπεσόσεβιτς κι ορισμένων άστοχων επιθετικών τους επιλογών, με άμεση συνέπεια να ηττηθούν με 71-70,.

Εξαιρετική ειδικά στην άμυνα η ομάδα του Ολυμπιακού, θετικό ντεμπούτο τόσο για τον ΜακΚίσικ, όσο και για τον Μπάικς.

Ο Ολυμπιακός με τον νεοαποκτηθέντα ΜακΚισικ να μπαίνει … σχεδόν αμέσως στην εξίσωση, τόσο στην δημιουργία, όσο και στην εκτέλεση ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά
Προηγήθηκε 7-8, με καλάθι του Πρίντεζη στο 4’ , ενώ έμεινε κοντά στο σκορ παρά τα καλάθια των Χάντερ και Μπράιαντ. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε την Μακάμπι να προηγείται με 20-16.
Οι γηπεδούχοι με τους Ουίλμπεκιν και Ρέινολντς να παίρνουν … μπροστά προηγήθηκαν 23-16 στο 13’, όμως ο Ολυμπιακός έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον ΜακΚίσικ μ’ ένα επιμέρους 2-10 προσπέρασε με τρίποντο του Βεζένκοφ 25-26.
Από εκείνο το σημείο όμως έπιασε … θάλασσα τους Πειραιώτες, οι οποίοι υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, ενώ κι επιθετικά δεν μπορούσαν να βρουν δίοδο για το αντίπαλο καλάθι, προσφέροντα ςτη δυνατότητα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να «τρέξει» ένα 14-0 και με μπροστάρη τον Ντόρσει να προηγηθεί 39-26.
Ένα τρίποντο του Πολ μείωσε για το 39-29, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Γουίλμπεκιν βρήκε ρυθμό και έστειλε και πάλι τη Μακάμπι στο +10 (44-34). Εκεί, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα άρχισε να λειτουργεί ακόμη καλύτερα, είχαν τον έλεγχο και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν ένα 9-0 που τους έδωσε το προβάδισμα (47-48), στο 28’. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Βεζένκοβ και ένα λάθος του Μπάικς, με τον Γουίλμπεκιν να δίνει το προβάδισμα στους Ισραηλινούς και να τους διατηρεί μπροστά (52-50), με δικό του buzzer beater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο  τελευταίο δεκάλεπτο ο Γουίλμπεκιν έστειλε τη διαφορά στο +5 (55-50) όμως και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Βεζένκοφ και τον ορεξάτο Μπόλντγουιν έτρεξε ένα σερί 12-0 για το +7 (55-62). Ο Γουίλμπεκιν κέρδισε ένα μάλλον υπερβολικό φάουλ και τρεις βολές στα 25’’, ευστόχησε σε όλες (68-69) και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών. Ο Μπόλντγουιν πέτυχε ½ και ο γκαρντ των Ισραηλινών εκτέλεσε από την περιφέρεια γράφοντας το 71-70 στα 10.4’’ για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και η Μακάμπι εξασφάλισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70