Στις λεπτομέρειες δεν έκαναν μυθική ανατροπή

Σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και συγκινήσεις, τα κορίτσια του Ολυμπιακού άγγιξαν ένα απίστευτο «διπλό». Διότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ με 2-0 σετ. Αλλά έδειξαν χαρακτήρα, έκαναν κατάθεση ψυχής και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ. Όμως εκεί ξέμειναν από δυνάμεις στο τέλος και τελικά ηττήθηκαν 3-2. Μην ξεχνάμε πώς μεσοβδόμαδα αντιμετώπισαν την Κράλοβο Μπρνο σε ένα ματς υψηλών απαιτήσεων. Κατά συνέπεια, μετά από ένα ματς που κράτησε 2 ώρες και 9 λεπτά, ήταν λογικό στο τέλος να βγάλουν κόπωση. Στις λεπτομέρειες δεν έκαναν μυθική ανατροπή!

Πολλά λάθη και χαμένοι πόντοι

Μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το πρώτο σετ και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους έχασαν οι «ερυθρόλευκες». Διότι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ, ότι μόνο ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά είχαν και τον απόλυτο έλεγχο. Βρέθηκαν μπροστά με +3 (2-5) και +5 (4-9) με τους άσσους από Κούμπουρα και Λαμπρούση. Η Σέρβα διαγώνια έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση. Με τη διαφορά να είναι στο +4 (15-19) με τον πόντο της Γουίντερς, αλλά και 18-22 με το μπλοκ της Γιώτα. Ωστόσο, το σετ δεν το πήρε ο Ολυμπιακός, αλλά η ΑΕΚ με 28-26 και δύο λάθη της Γουίντερς στο φινάλε. Όσον αφορά στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς 4-0 και οι κοπέλες του Μιτσέλι αναγκάστηκαν να «κυνηγούν» το σκορ. Με Κούμπουρα και Γουίντερς, το γύρισαν και με το μπλοκ άουτ της πρώτης πήραν το προβάδισμα με 11-10. Όμως η ΑΕΚ το γύρισε (13-12) ξανά το σκορ, προηγήθηκε και τελικά έκανε το 2-0 στα σετ, καθώς το κατέκτησε με 25-21.

Αντεπίθεση για μυθική ανατροπή

Το τρίτο σετ, ωστόσο, ανήκε στις «ερυθρόλευκες». Εκτός από το διάστημα που η ΑΕΚ έκανε το 4-5, 8-6, η συνέχεια ήταν όλη του Ολυμπιακού. Μιας και καμία δεν υστέρησε. Η Γουίντερς που έδωσε το προβάδισμα (8-9) και έστειλε τη διαφορά στους 5 (11-16). Στη συνέχεια, το σκορ έφτασε στο 12-20, ενώ με την Κούμπουρα στο 15-24 και την Σάλας να τελειώνει το σετ για το 18-25 και το 2-1. Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Με τις δύο ομάδες να παίζουν ματς υψηλών προδιαγραφών. Η Σάλας ξεκίνησε καλά για το 2-4 του Θρύλου, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν 5-5. Μετά το 9-8 που ήταν το τελευταίο τους προβάδισμα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού πάτησαν… γκάζι. Η Λαμπρούση έκανε το 12-11, ενώ η Γουίντερς το 17-16. Η Κούμπουρα με μπλοκ άουτ έκανε το 18-23, η Λαμπρούση με μπλοκ το 18-24, για να τελειώσει το σετ η Σάλας με πετυχημένη επίθεση για το 25-18 και το 2-2 στα σετ.

Στις λεπτομέρειες

Τελικά, στο τάι μπρέικ δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια μυθική ανατροπή. Θα μπορούσαν να την είχαν κάνει οι «ερυθρόλευκες». Ωστόσο έμειναν στο τέλος από δυνάμεις. Αν και έδειξαν χαρακτήρα. Διότι κατάφεραν πιέζοντας στο φινάλε, να οδηγήσουν την ΑΕΚ να κάνει λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν το ισόπαλο 5-5 του 5ου σετ να γίνει 7-10. Με χαμένες επιθέσεις από τις παίκτριες της ΑΕΚ. Αλλά μετά το 11-9 με την Σάλας, έδειξαν να μένουν από δυνάμεις. Παρόλα αυτά προηγήθηκαν 14-13 με την Γουίντερς. Όμως, εκεί βρέθηκαν πίσω (15-14) από τον άσσο με τη βοήθεια του φιλέ της Κωνσταντινίδου. Με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα και επίθεση της Λαμπρούση πήραν κεφάλι στο σκορ (17-16). Αλλά δεν είχαν άλλες δυνάμεις και οι γηπεδούχοι με μπλοκ άουτ πήραν το σετ και το ματς. Στις λεπτομέρειες δεν έκαναν μυθική ανατροπή!

Τα σετ 2-3 σε 2.09: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17.

• 1ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 28-26
  • 2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-21
  • 3ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 18-25
  • 4ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 18-25
  • 5ο σετ: 5-4, 7-10, 11-12, 19-17

** Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιουνούς Ουτσάλ): Νίζετιτς 13 (13/41 επ. 71% υπ. – 40% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλντερόν 18 (15/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 18% άριστες), Σίλβα 19 (17/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), / Αρτακιανού (λ. 56% υπ. – 32% άριστες), Ξυντάρα, Βλαχάκη 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 14 (11/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 51% υπ., 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (8/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (14/30 επ. – 59% υπ., 27% άριστες), Κούμπουρα 32 (28/59 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 31% υπ., 14% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου