Θρύλος με… αέρα πρωταθλητή στην Πυλαία

Αν και το 2024 μπήκε για τον Ολυμπιακό με μια δύσκολη αποστολή, ο Θρύλος τα κατάφερε μια χαρά. Καθώς πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη. Πιο συγκεκριμένα, στο ντέρμπι της πρεμιέρας του δευτέρου γύρου νίκησε 3-1 σετ στην έδρα του ΠΑΟΚ. Ειδικότερα, με μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ (σ.σ.: από το -5). Αλλά και επιθετικό πλουραλισμό, μιας και είχε τέσσερις διψήφιους (Στερν, Κουμεντάκης από 18, Ιντάλγκο 17, Τζούριτς 10). Όπως και εξαιρετική δουλειά πάνω στο φιλέ με 17 μπλοκ! Θρύλος με… αέρα πρωταθλητή στην Πυλαία.

Επίθεση για… Όσκαρ!

Με επίθεση του Στερν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 11-9. Όμως, ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 11-11. Ακολούθως ήρθε το προσπέρασμα με τον Γκουσταβάο (11-12). Μετά το μπλοκ του Στερν για το +3 (12-15),  ενώ ο Κουμεντάκης με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 20-17. Επιπλέον, η εξαιρετική παρουσία του Γκουσταβάο (5 πόντοι με 4 μπλοκ) έκανε τη διαφορά. Αλλά η επίθεση (67%) ήταν το «κλειδί» για το 21-25 και το 0-1 στα σετ, μετά το χαμένο σερβίς από πλευράς ΠΑΟΚ.

Τα πολλά λάθη…

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-2. Ωστόσο, ο Στερν μείωσε σε 5-3. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 8-4, όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Ειδικότερα με τον άσσο του Ιντάλγκο πλησίασε σε 10-9. Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε στο +4 (14-10) και κράτησε το προβάδισμα για ώρα. Για την ακρίβεια ο Κουμεντάκης με μπλοκ μείωσε σε 16-12, ενώ μείωσε σε 23-19. Επιπρόσθετα, ο Στερν έκανε το 24-21, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε το δεύτερο σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Καθώς πήρε 10 πόντους από «ερυθρόλευκα» λάθη.

Μπλοκ ανατροπής ο Θρύλος!

Βέβαια, αν και ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στο σετ ως το 5-4 με τον Ιντάλγκο, έχασε το ρυθμό του και βρέθηκε πίσω με 10-6! Ακόμα, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +5 με το υπέρ του 19-14. Ωστόσο από το 20-15 άρχισε η αντεπίθεση του Θρύλου. Ειδικά ο Τζούριτς με άσσο μείωσε σε 20-18, ενώ ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ ισοφάρισε 21-21. Ακολούθως το μπλοκ του Τζούριτς έκανε το 23-24 και το πλασέ του Ιντάλγκο το 24-25, ενώ με μπλοκ (σ.σ.: το 5ο του Ολυμπιακού στο σετ) του διεθνή κεντρικού έγινε το 24-26 και το 1-2 στα σετ.

Με… αέρα πρωταθλητή

Εξάλλου, στην αρχή του τέταρτου σετ όλα ήταν ισορροπημένα. Δηλαδή οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 4-4. Όμως το μπλοκ του Στερν έκανε το 4-6, ενώ η διαφορά πήγε και το +3 (5-8) μετά το άουτ του Βαν Ντεν Ντρις. Όμως τα λάθη οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στην ισοπαλία με 10-10. Επιπλέον, ο Δικέφαλος βρέθηκε και στο +2 (14-12) με το λάθος του Κουμεντάκη. Εντούτοις, από το 15-13 άρχισε η αντεπίθεση. Έτσι με σερί 3-0 με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο και τα δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς έγινε το 15-16.

Αν και οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν 20-19, ο Θρύλος «απάντησε». Καθώς με μονό μπλοκ του Κουμεντάκη έγινε το 20-21! Μετά το 21-21, χαμένο σερβίς του Τρούχτσεφ, επίθεση του Ιντάλγκο και άσσος του Κουμεντάκη για το 21-24. Όμως, τα δύο χαμένα ματς μπολ έμεινε εκεί, όταν το μπλοκ του Γκουσταβάο έκανε το 23-25 και το τελικό 1-3 σετ. Θρύλος με… αέρα πρωταθλητή στην Πυλαία.

Τα σετ 1-3 σε 1.55: 21-25, 25-22, 24-26, 23-25

• 1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 21-25
  • 2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-22
  • 3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 24-26
  • 4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

** Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Βαν Γκάρντερεν 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Μπλανκενάου 2 (2/2 επ.), Τακουρίδης 2 (2/7 επ.),  Τρούχτσεφ 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 46% άριστες), Βαν ντεν Ντρις 19 (16/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ)/ Κοκκινάκης (λ., 58% υπ. – 53% άριστες), Γάτσης, Γαλιώτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (15/30 επ., 3 μπλοκ), Γκουσταβάο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (13/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (4/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 17 (16/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 19% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 46% υπ. – 46% άριστες), Δαλακούρας (33% υπ. – 33% άριστες).