“Ξύπνησε” αργά…

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα μπάσκετ από την Γαλλία με σκορ 95-87, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του ομίλου της στο Ευρωμπάσκετ 2017.

Παρά το γεγονός ότι πάλεψε ηρωικά στην τελευταία περίοδο να γυρίσει το παιχνίδι από το -24, το κακό είχε ήδη γίνει κι αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στην πολύ κακή άμυνα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Μίσσα δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι και μάλιστα βρέθηκε πολύ γρήγορα να χάνει με διαφορά 6 πόντων δίχως να μπορεί να αντιδράσει. Λανθασμένες επιλογές στον επιθετικό τομέα και η άμυνα των πολλών λαθών συντέλεσε στο 15-27 της πρώτης περιόδου. Τα πράγματα αντί να βελτιωθούν έγιναν χειρότερα στην δεύτερη περίοδο με τους Γάλλους να ξεφεύγουν στο +19 και την “γαλανόλευκη” να αναζητεί μάταια τρόπους αντίδρασης.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αφού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-75 αλλά στην τέταρτη η Εθνική άφησε μερικές υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας. Μία μεγάλη και αποφασιστική προσπάθεια συντελέστηκε στο τελευαίο δεκάλεπτο προκειμένου να γίνει μία μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο η κούραση άρχισε να κάνει τα σημάδια της και οι δυνάμεις εγκατέλειψαν τους διεθνείς μας που απλά κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά, γνωρίζοντας την ήττα με 95-87, ήτοι 8 πόντους.

Για την Εθνική μας ομάδα ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που ορισμένες στιγμές έμοιαζε λες και έπαιζε μόνος του. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού και βασικότατο στέλεχος της “γαλανόλευκης” σημείωσε 22 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, την στιγμή που Σλούκας και Καλάθης πετύχαιναν από 15 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 15, Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (5ρ., 7ασ.), Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (9/16σ.), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 12 (6ρ.).

Γαλλία (Κολέ): Σεραφάν 9, Ερτέλ 13, Λοβέρν 21 (11ρ.), Φουρνιέ 21, Ντε Κολό 16, Ντιαό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.