ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επαγγελματίας …

Παρά τις απουσίες ελέω τραυματισμών αλλά και της κούρασης ,  ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει νικητής από το Ρέθυμνο επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 63-70, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα σημεία-κλειδιά της νίκης ήταν τρία. Πρώτα το καθαρό μυαλό ,όταν οι Ρεθυμνιώτες πλησίαζαν στο σκορ ,δεύτερο ο Βασίλης Σπανούλης που δημιουργούσε και σκόραρε όταν έπρεπε και τρίτον η front line της ομάδας που ήταν  εξαιρετική.

Στην αρχή του ματς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7  (12-19) ,αλλά οι Ρεθυμνιώτες πλησίασαν στο -1(18-19).

Στα ..δύσκολα, ο Ολυμπιακός «απάντησε»  και πάλι με ένα +7(23-30) ,έχοντας Αγραβάνη ,Μπίρτς-Παπαπέτρου και Γιάνγκ σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά και πάλι οι Κρητικοί βρήκαν απάντηση και έφεραν το ματς στο 32-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην Τρίτη περίοδο ,οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -1(41-42), αλλά και πάλι οι Πρωταθλητές ξεπέρασαν  ένα κακό σερί χωρίς καλάθι για δύο λεπτά και έφτασαν στο +8(41-49),κλείνοντας την περίοδο στο 45-51.

Η 4η περίοδος συνέχισε να βρίσκει το Ρέθυμνο να προσπαθεί να πιέσει τους Πειραιώτες, οι οποίοι  έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Σπανούλη-Μπιρτς-Πρίντεζη απέδρασε από το Ρέθυμνο με το διπλό.