ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρεμιέρα με το… δεξί για τις Νεάνιδες

Η ομάδα Κ20 κοριτσιών του Ολυμπιακού κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή στην ΕΣΠΕΔΑ. Ωστόσο, τώρα καλείται να κάνει ένα ακόμα βήμα. Δηλαδή να πετύχει το ίδιο και στον επόμενο γύρο. Για να πάρει το εισιτήριο για το Final-4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Έτσι, την Πέμπτη έκανε το πρώτο βήμα. Διότι νίκησε, έστω και δύσκολα, τον Α.Ο. Δεξαμενής. Πρεμιέρα με το… δεξί για τις Νεάνιδες.

Πρεμιέρα με νίκη

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, οι Νεάνιδες του Θρύλου νίκησαν 3-2 σετ τις αντίστοιχες του ΑΟ Δεξαμενής. Βέβαια, η επικράτησή τους έχει διπλή ανάγνωση. Μιας και έπαιξαν φιλοξενούμενες. Διότι τα ματς του ομίλου της προημιτελικής φάσης γίνονται στο κλειστό της Μεταμόρφωσης. Επομένως στην έδρα των αντιπάλων του Θρύλου. Επίσης, τα κορίτσια του Ολυμπιακού είχαν αρκετά άγχος. Κάτι που φάνηκε κατά τη διάρκεια το ματς.

Η πορεία των Νεανίδων

Καθώς είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Πήραν το πρώτο σετ με 25-19, αλλά έχασαν το δεύτερο με 25-16! Μετά έκαναν το 2-1 με 25-23, αλλά έχασαν το τέταρτο με 25-19. Ωστόσο, στο τάι μπρέικ ήταν φανερά καλύτερες. Το αποτέλεσμα ήταν η επικράτησή τους με 15-8 και η νίκη με 3-2 σετ στο ματς. Στο άλλο της πρεμιέρας, ο ΟΦΗ νίκησε 3-1 σετ τον Απόλλωνα Πατρών. Οι Πατρινές είναι ο νέος αντίπαλος του Θρύλου, για την 2η αγωνιστική (22/3, 19:00). Πρεμιέρα με το… δεξί για τις Νεάνιδες.