ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δεν άντεξε το βάρος…

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στον δεύτερο τελικό του Αγίου Θωμά όμως πολλά λάθη, νεύρα και άστοχες επιλογές έφεραν την ήττα με 3-1 σετ και την απώλεια του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός δεν στάθηκε αντάξιος των περιστάσεων και υποχρεώθηκε σε δεύτερη ήττα στη φάση των τελικών των πλει – οφ της Volley League από τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 3-1 σετ. Γεγονός που αυτομάτως σηματοδότησε την απώλεια των σκήπτρων που κρατούσε η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ από την προηγούμενη διετία.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να πουλήσει ακριβά το τομάρι του στον δεύτερο τελικό των πλέι – οφ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Με όπλο το εξαιρετικό τους σερβίς αλλά και το αποτελεσματικό παιχνίδι των Πετρέα, Γκέρκι, αλλά και Χουσάι, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους αντιπάλους τους.
Ορισμένοι πολύ σημαντικοί πόντοι που προήλθαν από κόντρα επιθέσεις, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 κι έδειχνε εικόνα νικητή

Η κατάκτηση του πρώτου σετ απογείωσε την αυτοπεποίθηση των αθλητών τυ Φερνάντο Μπενίτεθ! Με πόντους των Ασπιώτη, Χουσέ, ο Θρύλος προηγήθηκε 6-8 για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό μονό μπλοκ του Πετρέα για το 6-9. Οι [πράσινοι] προσπαθούσαν πότε με τον Ρανγκέλ και πότε με τους Τσάσιτς κι Ράπτη να ισορροπήσουν, όμως ο Ολυμπιακός έδειχνε σ’ εκείνο το σημείο πολύ συγκεντρωμένος Με πόντους των Χουσέι, Γκέργκι και Πετρέα οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-19, όμως σ’ εκείνο το σημείο έπαθαν … μπλακ άουτ. Συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και αρκετές … τυχερές άμυνες των αντιπάλων τους έφεραν τα πάνω κάτω κι επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει τα σετ με 25-22.
Το τρίτο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι «ερυθρόλευκοι» τρομερά εκνευρισμένο άφησαν στα … αποδυτήρια την συγκέντρωση του πρώτου σετ και με πολλές βεβιασμένες επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 16-7 με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.
Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους από τους Ρανγκέλ, Τσάτσιτς και Ράπτη επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν τα πάνω τους για να κατακτήσουν το τρίτο σετ με 25-15.
Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε και στο τέταρτο σετ, «πατώντας» στον ενθουσιασμό του, αλλά και την έλλειψη ψυχραιμίας των παικτών του Μπενίτεθ. Με καρφί σε πρώτο χρόνο του Ραγνκέλγ οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 11-4, με άσο του Ανδρεόπουλου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-4 κι έδειχναν να .. καθαρίζουν το ματς. Όπως και συνέβη..

Τα σετ : 22-25, 25-22, 25-15, 25-13.