ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωταθλήτριες οι Νεάνιδες του Θρύλου! [pics]

Ακόμη μια μεγάλη επιτυχία για τις Ακαδημίες του Ολυμπιακού. Πιο συγκεκριμένα από εκείνη του βόλεϊ. Μιας και η ομάδα Κ20 των κοριτσιών του Ολυμπιακού πήρε τον τίτλο στην ΕΣΠΕΔΑ. Διότι επικράτησαν 3-0 σετ του Ιωνικού Νίκαιας, στον τελικό που έγινε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Πρωταθλήτριες οι Νεάνιδες του Θρύλου!

Έδειξαν χαρακτήρα

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν… χαλαρά στο πρώτο σετ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 7-7. Αλλά εκεί έκαναν σερί 4-0 και ξέφυγαν 11-7. Ωστόσο, ο Ιωνικός αντέδρασε για τα καλά! Μιας κι έκανε επί μέρους 7-1, για να προηγηθεί 14-12. Όμως, οι κοπέλες του Θρύλου έδωσαν τη δική τους «απάντηση». Σερί 3-0 και με άσσο προσπέρασαν 15-14. Ακολούθως μεγάλη «μάχη» ως το 17-16, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-16 με άσσο. Κράτησε το προβάδισμα και στο τέλος, με την επίθεση της Παρασκευής Ζαφειρίου, πήρε το πρώτο σετ με 25-18.

«Ερυθρόλευκη» ανωτερότητα

Νευρική εκκίνηση και στο δεύτερο σετ, με τον Ιωνικό Νίκαιας να προηγείται 4-2. Αλλά ο Ολυμπιακός το γύρισε και με άσσο της Ιωαννίδη έκανε το 5-4. Στη συνέχεια, η διαφορά πήγε στο +4 (10-6). Αν και ο Ιωνικός πλησίασε στο 11-10, μετά οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν το… γκάζι. Έτσι, το σκορ έγινε 17-12 και μετά 19-13 με άσσο. Οι κοπέλες του Θρύλου κράτησαν αυτό το προβάδισμα των 5-6 πόντων ως την τελική ευθεία του σετ. Όταν έφτασαν σε σετ μπολ (24-19), για να τελειώσει το σετ με τον άσσο της Παρασκευής Ζαφειρίου για το 25-19 και το 2-0.

Πρωταθλήτριες Νεάνιδες

Ίσως το προβάδισμα των δύο σετ να οδήγησε σε χαλάρωση τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ιωνικός να μπει δυνατά και να βρεθεί μπροστά με 5-2. Όμως, σιγά-σιγά, οι «ερυθρόλευκες» άλλαξαν εντελώς πρόσωπο. Ισοφάρισαν 6-6 και μετά το 8-8 επέβαλαν το ρυθμό τους. Διότι ακολούθησε επί μέρους 8-1 και δύο σερί 4-0 (12-8 και 16-9). Ωστόσο τα «φτηνά» λάθη έφεραν το σκορ στο 16-11, αλλά οι κοπέλες του Ολυμπιακού πήγαν στο +8 (20-12)! Ο Ιωνικός μείωσε ως το 22-16. Όμως ακολούθησαν η επίθεση της Δαγρέ και το άουτ της ομάδας της Νίκαιας. Για να έρθει ο πόντος της Παπαδοπούλου στο φιλέ, που διαμόρφωσε το 25-16 και το τελικό 3-0 σετ. Πρωταθλήτριες οι Νεάνιδες του Θρύλου!

Τα σετ 3-0: 25-18, 25-19, 25-16