ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πήρε βαθμό στην Κρήτη

Ισοπαλία 2-2 για τον Ολυμπιακό Β’ στην Κρήτη. Πιο συγκεκριμένα, η δεύτερη ομάδα των «ερυθρόλευκων» έμεινε στο 2-2 με τον Γιούχτα. Ειδικότερα ήταν ένα ματς με πολλές συγκινήσεις και ανατροπές. Μιας και ο Θρύλος προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Επιπλέον, σε 5 λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Όπως είναι γνωστό, ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς και στο φινάλε έφερε το ματς στα ίσα. Πήρε βαθμό στην Κρήτη.

Έλεγχος και προβάδισμα

Λοιπόν, ο Ολυμπιακός  Β’ έκανε ιδανική εκκίνηση στο ματς. Μιας και στο 4′ οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Κωστή με ατομική ενέργεια απέφυγε τους αντιπάλους τους. Στη συνέχεια, με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρινιωτάκη για το 0-1. Αργότερα, στο 10′ ο Πολυχρόνης απείλησε με μακρινό σουτ, όμως ο Παπαδούδης έδιωξε σε κόρνερ. Επίσης, στο 31′ ο Ροβίθης απείλησε πάλι, όμως ο Παπαδούδης ήταν ξανά στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Επομένως το πρώτο μέρος έληξε με τη 2η ομάδα του Ολυμπιακού να έχει το προβάδισμα με 1-0.

Την… πάτησε σε 5 λεπτά

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιούχτας έκανε εξαιρετική αρχή. Καταρχάς, ο Παπαδούδης εκ νέου μπλόκαρε μετά την επικίνδυνη σέντρα του Λιποράσε. Αλλά στο 54′ οι Κρητικοί έφεραν το ματς στα ίσα! Μιας και ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, πέτυχε το 1-1. Ωστόσο, το γκολ αυτό έδωσε… αέρα στην ομάδα του Γιούχτα και «μπλόκαρε» την ομάδα του Ολυμπιακού Β’. Καθώς στο 59′ ο Ροβίθης με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πέτυχε την ανατροπή (2-1).

Πήρε το βαθμό

Ακολούθως ο Αριέλ Ιμπαγάσα έκανε τριπλή αλλαγή. Μετά, ο Μαρίνος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ (63′). Επιπρόσθετα και ο Καράκουτης, αλλά ο Πρινιωτάκης αντέδρασε σωστά (73′). Όμως, ο Παπακανέλλος ήταν η «χρυσή» αλλαγή του Ιμπαγάσα. Διότι στο 80′ ήταν ο αποδέκτης της πάσας του Μπαγκαλιάνη. Έτσι διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Πήρε βαθμό στην Κρήτη.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (86′ Μάρτσι), Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (70′ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης (70′ Βρετός), Πολυχρόνης (79′ Κίσσας), Νοικοκυράκης (86′ Τζανής), Μπρους, Αλεξόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ B’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (62′ Μαυρουδής), Τσέλιος (79′ Παπακανέλλος), Αποστολόπουλος (62′ Χ. Κωστούλας), Κουτσίδης, Μαρίνος (70′ Βλαχομήτρος), Κωστή, Αργυρίου (63′ Καράκουτης).