Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Ντόρτια» …. μαγείας στο ΑΕΚάκι με μπαλάρα! [Video]

Στις 4 Νοεμβρίου του 2000 ο Ολυμπιακός με διαστημικό ποδόσφαιρο συνέτριψε την ΑΕΚ με 4-1 στο ΟΑΚΑ και συνέχισε τον καλπασμό του προς την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου πρωταθλήματος της νέας δυναστείας του.

Με έναν από τους αμέτρητους θριάμβους επί της ΑΕΚ συνδέεται χρονικά  για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία. Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται 23 χρόνια από την μαγική βραδιά της 4ης Νοεμβρίου του 2000 όπου ο Θρύλος κατατρόπωσε τους «κιτρινόμαυρους» με 4-1 στο ΟΑΚΑ και συνέχισε ακάθεκτος την ξέφρενη κούρσα του προς την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου πρωταθλήματος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και μόλις  στο 3ο λεπτό ο Νινιάδης κέρδισε κυριολεκτικά πέναλτι. Ο Τζόρτζεβιτς φανερά όμως αγχωμένος επέλεξε τελευταία στιγμή να αλλάξει γωνία, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ατματσίδης, αποκρούοντας με τα πόδια.

Ο Ντέμης Νικολαΐδης, πάγωσε το ΟΑΚΑ στο 10ο λεπτό ανοίγοντας το σκορ. Αυτό έμελλε όμως να είναι η αρχή του τέλους για την ομάδα του Γιάννη Παθιακάκη.

Ο Ολυμπιακός αφού ξεπέρασε το σοκ ανέβασε την απόδοσή του και μόλις οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Τζιοβάνι. Ο Ζε Ελίας στο 39 βρήκε το δοκάρι και έτσι το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και μόλις στο 51 ο Νινιάδης έκανε πράξη την πολύ καλή εμφάνισή του, δίνοντας το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Δύο λεπτά αργότερα όμως αποχώρησε, αφού υπέστη θλάση στον «δικέφαλο». Ο Γιαννακόπουλος ήταν αυτός που τον αντικατέστησε.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκάμπριελ Άλβες έγραψε το 3-1 και μέσα σε αποθέωση ο Τζόρτζεβιτς ξεπλήρωσε το χαμένο πέναλτι, κάνοντας το τελικό 4-1 στο 77, με την άμυνα της ΑΕΚ να εκθέτει ανεπανόρθωτα τον Ηλία Ατματσίδη.

Ολυμπιακός: Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Αντζας, Αμανατίδης, Μαυρογενίδης, Τζόρτζεβιτς, Πουρσανίδης, Ζε Ελίας, Νινιάδης (59ο Γιαννακόπουλος), Τζιοβάνι (67ο Ζέτερμπεργκ), Αλβες.

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Λάκης (59ο Πέτκοφ), Καψής, Κασάπης, Φερουζέμ, Ζήκος, Ζαγοράκης, Νάβας, Τσάρτας, Ρουίς (59ο Μαλαδένης), Νικολαΐδης.

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές εκείνου του «ερυθρόλευκου θριάμβου στο παρακάτω video

olympiakos vs aek 4-1 2000-2001 – YouTube