Πικρός αποκλεισμός

Πικρός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό που γνώρισε βαριά ήττα από την Αταλάντα με  3-0,  στο Καραϊσκάκη σε ένα ματς όπου οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποιήσαν ποδοσφαιρική αυτοκτονία .Δώρο του Λαλά το πρώτο γκολ των Ιταλών, άργησε να αντιδράσει ο Μαρτίνς στο ημίχρονο  και ο Μαλινόφσκι  με δύο γκολ “κλείδωσε την πρόκριση.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με το κλασικό 3-4-3 και τερματοφύλακα τον Βατσλίκ. Τριάδα στην άμυνα οι  Σωκράτης-Μανωλάς-Σισέ. Φουλ Μπακ οι Ρεάμπτσιουκ-Λαλα και στη μεσαία γραμμή οι Μαντί -Εμβιλά .Με Αγκιμπού-Ονιεκούρου και Τικίνιο τριάδα στην επίθεση.

Το ματς:

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα βρήκαν την Αταλάντα να κάνει ατελείωτο πρέσινγκ στους παίκτες του Ολυμπιακού  με τους Πειραιώτες να έχουν πρόβλημα στο passing game  ψάχνοντας ένα γρήγορο τρανζίσον.

Πρώτο χτύπημα με Μαντί

Η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός έδειξε τα δόντια του ήταν στο 7ο λεπτό. Με τον Μαντί να βρίσκει χώρο λίγο έξω απο την περιοχή και να σουτάρει χαμηλά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Γενικά ,από  το 10ο λεπτό και μετά ο Ολυμπιακός είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και με κινητήριο μοχλό τον Αγκιμπού έψαχνε  τη γρήγορη μετάβαση με στόχο κυρίως τον Τικίνιο.

Η Αταλάντα έψαχνε να κάνει παιχνίδι είτε με βαθιές μπαλιές απο την άμυνα, είτε με τα ανεβάσματα των Χατεμπερ -Μέλε  ,ενώ ο Μαλινόφσκι έβγαινε ως κρυφός φορ και πολλές φορές οι ατομικές του ενέργειες ήταν ικανές να δημιουργήσουν θέματα.Οπως στο 18 που έκανε γύρισμα προς το τέρμα, αλλά εδιωξε ο Παπασταθόπουλος ,αλλά και στο 23, όταν, απο τον άξονα, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σισε  και μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

Το πρέσινγκ των Ιταλών ήταν απίστευτο ,ο  Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κινηθεί εύκολα προς την περιοχή της Αταλάντα και το ματς έμοιαζε παρτίδα σκάκι.

Φτηνό γκολ και 0-1 η Αταλάντα.

Στο 40 ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν 0-0 ,η Αταλάντα σκόραρε ένα φτηνό γκολ. Ο Μαλινόφσκι έβγαλε για τον Μέλε που έκανε κακό κοντρόλ ,με τον Λαλά να φαίνεται να ελέγχει τη μπάλα, αλλά σε μία στιγμή που δεν κατάλαβε κανείς τι έγινε, ο Δανός  άπλωσε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα  στα δίχτυα του Βατσλικ για το 0-1.  Ενα γκολ φτηνό που δεν επιτρέπεται να δέχονται ομάδες τέτοιου επιπέδου.

Με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 44, όταν απο φάουλ του Καμαρά,απο αριστερά, η μπάλα πέρασε απο πολλά σώματα, με τον Εμβιλά να κάνει γυριστό προς το τέρμα, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ μακριά απο το τέρμα.

Αλλαγή συστήματος και Μασούρας για Σισέ

Ο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3 με τον Μασούρα στη θέση του Σισέ  .Πλέον ο Ολυμπιακός έπρεπε  να βγεί και να πιέσει.

Οι Ιταλοί έδιναν χώρο στον Ολυμπιακό που στο 51 είχε οσμή απειλής με την κεφαλιά του Τικίνιο να  είναι τόσο δυνατή από κοντά ύστερα από την κεφαλιά -πασα του Ρεαμπτσιουκ.

Ώρα Ματιέ

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή αλλά στερείτο ουσίας .Ο Μαρτίνς έβαλε τον Βαλμπουενα αλλά δεν φρόντισε να βάλει και τον Ελ Αραμπί  για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα και δυστυχώς το πλήρωσε.

Εκτέλεση σε δύο λεπτά

Ότι δεν έκανε ο Ολυμπιακός το έκανε η Αταλάντα και μάλιστα σε δύο λεπτά .Με δράστη τον Μαλινοφσκι. Πρώτα στο 66 ο Κουπμάινερς έκλεψε την μπάλα,ίσως και με φάουλ ,την έσπασε  στον Μπογκά, που έβγαλε για τον Ολλανδό  που με τη σειρά του έστρωσε στον Μαλινόφσκι, που από κοντά έκανε το 0-2 . Ο Μαρτίνς ξύπνησε αργά και έβαλε Βρουσάι -Ελ Αραμπί  για Λαλά και Εμβιλά αλλά δύο λεπτά μετά ο Μαλινόφσκι,  έξω από την περιοχή, σούταρι και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ από αυτά που αποτελούν σήμα κατατεθέν του ιδίου για το 0-3.

Κάπου εκεί το ματς τελείωσε και  το άξιο αναφοράς της αναμέτρησης ήταν η συμμετοχή του Φατιγκά.

Η στιγμή:Το γκολ της Αταλάντα που είναι φτηνό  με τον Λαλά να έχει ευθύνη ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

MVP:Ο κόσμος που δεν σταμάτησε να φωνάζει

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Πέδρο Μαρτινς που τα έκανε όλα λάθος απο την αρχή έως το τέλος

Ο Ρέφερι:Ο Ντελ Θέρο Γκράντε έπαιξε λίγο Αταλάντα. Ισως έγινε φάουλ απο τον Κουπμέινερς στη φάση του δεύτερου γκολ αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ(46 Μασούρας) – Λαλά(68 Βρουσάι), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά, Εμβιλά(68 Ελ Αραμπι), Ρέαμπτσιουκ – Ονιεκούρου(60 Βαλμπουενά), Τικίνιο(74 Φατιγκα).

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο – Τολόι, Ντεμιράλ(90 Τσινταντίνι), Τζιμσίτι – Χάτεμπερ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Μέλε – Μαλινόφσκι(84 Μιχάιλα), Πεσίνα(55 Κουπμεινερς) – Πάσαλιτς(55 Μπογκά).