Παρέμεινε στην κορυφή ο Θρύλος

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2020 η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι», κατέκτησαν με άνεση το πρώτο σετ με 25-16, έδειξαν την ανωτερότητα τους στα κρίσιμα σημεία του δεύτερου σετ και έκαναν ο 2-0 στον αγώνα, για να πάρουν τη νίκη με το  25-15 στο τρίτο σετ. Με τη νίκη αυτή οι Πρωταθλητές Ελλάδας, έφτασαν στους 23 βαθμούς και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ανώτερος και 1-0
Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τερβαπόρτι, Πετρέα, Ασπιώτη, Ανδρεάδη, Χουσάι, Γκέργκι και λίμπερο τον Τζιάβρα, μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 3-0 και 5-2. Συνεχίζοντας στον ίδιο υψηλό ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο συν οκτώ, για το 17-9. Άσσος του Γκέργκι δίνει «αέρα» εννιά πόντων στον Ολυμπιακό (20-11). Ο Πετρέας σταματάει με ατομικό μπλοκ την προσπάθεια των φιλοξενούμενων (21-12) και ο Ανδρεάδης διαμορφώνει το 22-13. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 23-14 και ο Ασπιώτης κάνει το 24-14 για το σετ μπολ των Πειραιωτών. Το πρώτο σετ τελειώνει με 25-16, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα, με τον Ασπιώτη να έχει ήδη 8 πόντους σε αυτό το σετ.
Σοβαρός στα κρίσιμα σημεία και 2-0
Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 3-3. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με ένα σερί 4-0, έκανε το 7-3. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8 και προηγήθηκαν με 9-8, εκμεταλλευόμενοι ένα νεκρό διάστημα των Πειραιωτών. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, έφεραν εκ νέου το σετ στα ίσα, στο 14-14 και προηγήθηκαν 15-14, με τον Ασπιώτη να πιέζει από το σερβίς και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να σταματάει τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων.  Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε πλευρά. Ο Τερβαπόρτι με άσσο έκανε το 20-20, ο Κουμεντάκης στη συνέχεια κάρφωσε για το 22-21 και ο ίδιο με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-21. Ο Ασπιώτης κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 24-22 και ο Ολυμπιακός κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-23, με κάρφωμα του Πετρέα, σε πρώτο χρόνο.
3-0 και συνεχίζει μόνος στην κορυφή
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 6-1. Διατηρώντας τον έλεγχο οι Πειραιώτες έφτασαν στο 13-5 και στο συν οκτώ, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των παικτών του  Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ δεν έπεσε και ο  Ασπιώτης κάρφωσε για το 20-11 και το συν εννιά του Ολυμπιακού. Ο Χουσάι έκανε το 22-11 και ο Κουμεντάκης κάρφωσε για το 23-12. Σετ μπολ και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό στο 24-14, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να βγάλουν άμυνα οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση του Ασπιώτη. Το σετ τελείωσε με 25-15, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Κουμεντάκη. Με το 3-0 ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα την πορεία του και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 23 βαθμούς στο πρωτάθλημα, μετά από 9 αγωνιστικές. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Άκης Ασπιώτης με 20 πόντους, έχοντας 71% στην επίθεση και 3 άσσους.

Τα σετ: 3-0 σε 1:19, 25-16 (24′), 25-23 (32′), 25-15 (23′)

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-16

2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-11, 25-15

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 7 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46% υπ., 23% αρ.), Ανδρεάδης 7 (5/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 20 (17/24 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκέργκι 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 25% αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 41% υπ., 24%αρ.), Στιβαχτής, Βουλκίδης 2 (2/2 επ.),  Κουμεντάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ)

Παμβοχαϊκός: Δρογκάρης, Πέιν 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 11 (11/28 επ.) , Κωτσάκης 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ., 44% αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ.35% υπ.- 6% άριστες), Γκιουέλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ),  Μπαρτζής,  Μέντεζ 1 (1/7 επ., 41% υπ., 24% αρ.), Μάμαλης