ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό

Θρύλε η Κρήτη το δεύτερό σου «σπίτι». Δεν γίνονταν να χάσει ο Ολυμπιακός ματς στα Χανιά από τον ΠΑΟ. Κι αυτό συνέβη. Τρίτο φετινό ματς ανάμεσα στο Θρύλο και τον ΠΑΟ και η ιστορία η ίδια. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν ξανά κι αυτή τη φορά, 69-55 και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου τους περιμένει η Ελευθερία Μοσχάτου (10/4, 17:00). Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό.

Πριν τον ημιτελικό είχαν ανοίξει τα… στοματάκια τους. Άλλο ματς για το Κύπελλο. Το αποτέλεσμα, όμως, ήταν το ίδιο. Νίκη ξανά για τον Ολυμπιακό που πάει ολοταχώς για το 5ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του. Τεράστια δουλειά από τις δύο ψηλές, την Βίτολα (15π./9ρ.) και την Χάμπλιν (8π./11ρ.).

Νευρικότητα και αστοχία

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τη μεγάλη νευρικότητα και στις δύο ομάδες. Έκλεισαν την περίοδο με 5/14 και 4/11 δίποντα, αντίστοιχα. Οριακά πάνω από το 35% αμφότερες. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την Χάμπλιν (2-0) στο 3′, αλλά έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από τρία λεπτά και ο ΠΑΟ βρέθηκε στο 5-2. Το ματς ήταν στο 6′ όταν οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν (6-6) με την Βίτολα, η οποία τις έδωσε το προβάδισμα (8-6) στο 8′. Με τρεις σερί πόντους της Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (11-8), για να κλείσει η περίοδος με αυτή τη διαφορά, 13-10, με το καλάθι της Σπυριδοπούλου.

Πίεση και παιχνίδι χαμηλά

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου. Με δύο συνεχόμενα κλεψίματα και σερί 6-2 από Αλεξανδρή και Νικολοπούλου, ο Θρύλος βρέθηκε στο +7 (19-12) στο 12′. Το πρέσινγκ απέδωσε στη συνέχεια. Μέχρι και λάθος επαναφορά έκαναν οι «πράσινες» που δεν είχαν εύκολο σκορ. Το τρίποντο της Λύμουρα κατέβασε τη διαφορά στους 4 (19-15) στο 13′, αλλά ο Ολυμπιακός την έφερε ξανά στους 6 (21-15 και 23-17). Μπαίνοντας στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-19, ο Θρύλος έκανε σερί 14-2. Παίζοντας μέσα στη ρακέτα με Βίτολα και Χάμπλιν που δεν είχαν αντίπαλο. Ο ΠΑΟ δεν σκόραρε καν στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, που έληξε 37-21. Στο +16 ο Ολυμπιακός στα μισά του ματς, έχοντας βγάλει εκτός… ρυθμού Φιτζέραλντ και Κάιζερ (0/5 σουτ αμφότερες στο ημίχρονο). Μεγάλη η διαφορά και στα ποσοστά ευστοχίας (59,3% ο Θρύλος και 30,8% ο ΠΑΟ)!

Υπερβολικά λάθη

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα. Το πρώτο για τον Ολυμπιακό με τη Σταμάτη (40-24). Εκεί, όμως, βιαστικές επιθέσεις και λάθη έδωσαν την ευκαιρία στις «πράσινες» να κλέψουν μπάλες και να κάνουν σερί 4-0, μειώνοντας σε 40-28, με το σερί τους να φτάνει στους 3-7. Και το Θρύλο να μένει για πάνω από τρία λεπτά με μόλις ένα καλάθι. Η άμυνα του ΠΑΟ «έσφιξε» και οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πολύ νωρίς στα 10 λάθη. Οι κοπέλες του Θρύλου δεν είχαν καθαρό μυαλό και έδειχναν βιαστικές. Αλλά από την άμυνα προηγήθηκαν εκ νέου με +14 (44-30) στα μισά του δεκαλέπτου με τις βολές τις Σταμολάμπρου. Κάτι δεν λειτουργούσε καλά, ο ΠΑΟ έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 44-37 στο 16′. Κακές επιλογές στην επίθεση, η Φιτζέραλντ είχε βρει ρυθμό και μείωσε στους 9 (49-40), για να κλείσει η περίοδος με 52-42.

«Κλειδί» η άμυνα

Η πίεση ήταν μεγάλη. Και οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν να έχουν θέμα διαχείρισης. Ό,τι καλή δουλειά έκαναν στην άμυνα, «έχυναν την καρδάρα με το γάλα» στην επίθεση. Με την Νικολοπούλου να έχει πέντε λάθη, τα περισσότερα σε πάσες, στο 33′. Το θετικό ήταν πώς παρά τις κακές επιλογές στην επίθεση, στην άλλη πλευρά του παρκέ γίνονταν δουλειά. Ο ΠΑΟ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου σκόραρε μόλις δύο βολές και ο Θρύλος με σερί 5-2 βρέθηκε στο 57-44 με το τρίποντο της Σταμολάμπρου. Ο ΠΑΟ μείωσε στους 10 (57-47) με το τρίποντο της Χολμς.

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν πώς δεν έκανε ό,τι στο πρώτο μέρος ως εκείνο το σημείο. Η μπάλα δεν περνούσε στη ρακέτα, οι «ερυθρόλευκες» δεν πόσταραν. Με το σκορ 59-48 και το ματς να μπαίνει στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν ψυχραιμία. Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα, οι «ερυθρόλευκες» ψηλές ήταν αποτελεσματικές και η διαφορά πήγε στους 17 (65-48) με τη Βίτολα στο 38′. Ως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, αλλά οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν ό,τι έπρεπε για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση με 69-55. Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε και τα στατιστικά του ματς.

• Στον πρώτο ημιτελικό, η Ελευθερία Μοσχάτου νίκησε 71-61 τον ΟΑ Χανίων και πέρασε στον τελικό.