«Καρφί» τίτλου ο Θρύλος!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός λύγισε μέσα στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-1 σετ και παρέμεινε ολοζώντανος στην μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Καρδιά και χαρακτήρα πρωταθλητή επέδειξε ο Ολυμπιακός στην Ερμούπολη!
Με εικόνα και στόφα πολύ μεγάλης ομάδας ο Θρύλος ξεπέρασε άμεσα την απώλεια του Κυπέλλου Ελλάδας και όρθωσε το ανάστημά του φεύγοντας θριαμβευτής από την Σύρο επικρατώντας του Φοίνικα 1-3 σετ! (16-25, 23-25, 25-22, 19-25).
Γεγονός το οποίο τον διατήρησε ζωντανό στο κυνήγι του φετινού τίτλου

Εκπληκτική ήταν η εκκίνηση για τον Θρύλο  Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σπάσει την υποδοχή του Φοίνικα και να πάρει ένα μικρό σερί +3 με 11-8! Με τον Τεπάν σε εξαιρετική ημέρα η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ανέβασε αισθητά την απόδοσή της κι εκτόξευσε τη διαφορά για το 12-18, για να κατακτήσουν το πρώτο στ με 16-25, έχοντα ςπολύ καλή απόδοση και στο μπλοκ.

Με τους Τεπάν και Μιγιαίλοβιτς να πετυχίνουν σημαντικούς πόντους ο Ολυμαπικός προηγήθηκε 6-9 στο δεύτερο σετ

του. Στη συνέχεια του σετ η τοπική ομάδα προσπάθησε να παίξει από το κέντρο με πρώτο χρόνο και κατάφερε να προηγηθεί με ένα σερί 5 πόντων να προσπερνάει με 11-10. Στην εξίσωση του σετ μπήκε και πάλι ο Τέπαν που έχει διψήφιο αριθμό πόντων.. Ο Φοίνικας πίεσε και ισοφάρισε σε 19-19 με μια πολύ όμορφη ενέργεια του Φράγκου που κάρφωσε δυνατά. Ο Πέριτς ανέλαβε την επίθεση και έδωσε ξανά προβάδισμα με εκπληκτική επίθεση και 2 συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 22-19. Σ’ αυτό το σημείο οι παίκτες του Φοίνικα να έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν προσωρινά 22-22 αλλά ο Πέριτς με άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό που τον έφερε μια ανάσα από τη κατάκτηση και του 2ου σετ. Μπλοκ άουτ και το σετ πάει και σε «ερυθρόλευκα» χέρια με 25-23 σε 31 λεπτά.

Η έναρξη του τρίτου σετ βρήκε τις δύο ομάδες εκεί που είχαν σταματήσει. Πιεστικός ο Ολυμπιακός σε σέρβις και υποδοχή. Ο Πέριτς από τη θέση 4 κέρδισε μια πολύ δύσκολη επίθεση για την ομάδα του Πειραιά. Ο Φοίνικας κατάφερε πρώτη φορά στο παιχνίδι να προηγηθεί με 7-4 με τους Ιρεθουέλο και Στέρν να παίρνουν πρωτοβουλίες. Ο Ιταλός προπονητής έβαλε τον πολύ έμπειρο Ανδρεάδη να δώσει ύψος στο φιλέ χωρίς αποτέλεσμα. Διαδοχικά χαμένα σερβίς και το σκορ έγινε 13-10. Σ’ αυτό το χρονικό σημείο ο Πέριτς ανέλαβε δράση από το σέρβις και έφερε το ματς στα ίσια 13-13. Ο Στέρν από τη διαγώνιο έκανε το σκορ 15-14 με τον Τέππαν να απαντά με τον 20ο πόντο για το 15-15. Με λάθος του Ανδρεάδη οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 18-18. Με πρωταγωνιστή τον Μιχάλοβιτς οι γηπεδούχοι έκαναν το 23-21. Το σετ έληξε με 25-22 υπέρ του Φοίνικα και το ματς οδεύει στο 4ο σετ.

Η έλλειψη συγκέντρωσης βρήκε τον ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 5-0 στο 4ο σετ. Ο Ιερεζουέλο έκανε μεγάλη ζημιά από το σερβίς με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε και το 7-1 έδωσε αέρα 6 πόντων στο Φοίνικα. Η έδρα έδωσε την ώθηση για το 9-3 και το συν 6 για πρώτη φορά στον αγώνα ήταν γεγονός. Το μπλοκ ξεκίνησε να ανεβάζει ρυθμούς και με ένα σερί οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 10-8. Σε μια άτυχη στιγμή η μπάλα έμεινε στο φιλέ και κύλησε άουτ κάνοντας το 11-8. Ο Στέρν πήγε στη περιστροφή και το 13-8 έδωσε αέρα 5 πόντων στη τοπική ομάδα. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε 5ο και τελευταίο σετ αλλά ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση μετά από αρκετή ώρα και με πρωταγωνιστές τους Στιβαχτή και Πέριτς ισοφάρισε σε 13-13 για την ολική επαναφορά. Επιμέρους 11-1 για τους Πειραιώτες και 19-14. Κεκτημένη ταχύτητα μετά το τάιμ άουτ του Ιταλού προπονητή με τους γηπεδούχους να μην δείχνουν να μπορούν να αντιδράσουν. Ο Ολυμπιακός άντεξε τη περιστροφή του Ιερεζουέλο και με Παγεγκ να βρίσκει άσσο τι σκορ έγινε 21-16. Το σετ έληξε 25-19 και βρήκε τον Θρύλο νικητή με σκορ 3-1.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 25-22, 19-25