Πανηγυρική πρόκριση για τον Θρύλο

Πανέτοιμος να διεκδικήσει το  10ο διαδοχικό  τίτλο είναι ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες δείχνοντας την ανωτερότητα τους στα κρίσιμα σημεία επικράτησαν άνετα με 3-1 σετ (15-25, 11-25, 27-25, 20-25 ) της ΑΕΚ εκτός έδρας και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 4-4, με την ΑΕΚ να προηγείται με +2  στο 6-4 αρχικά και στο 7-5 στη συνέχεια. Ωστόσο στο σημείο αυτό ο Θρύλος με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί προσπέρασε τις φιλοξενούμενες αποκτώντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο 7-11. Μετά το 8-12 που ακολούθησε η γηπεδούχους ομάδα μείωσε σε 11-12, όμως οι «ερυθρόλευκες» με νέο σερί επανέφεραν τη διαφορά του +4 πηγαίνοντας στο 11-15. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα. Από το 15-19, ο Θρύλος με ένα νέο 6-0 σερί  έφτασε στο 15-25 και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Πολύ αποφασιστικά και με μεγάλη συγκέντρωση, μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 2ο σετ αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» δημιούργησαν μεγάλες διαφορές φτάνοντας αρχικά στο 2-8 και στη συνέχεια στο 4-12 και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να αλλάξει την κατάσταση. Η διαφορά έγινε διψήφια στο 6-16 και ο Ολυμπιακός με άνεση πήρε το σετ με 11-25 σε 18’ και μέσα σε 40’’ ήταν ήδη μπροστά με 2-0 σετ!

Διαφορετική εικόνα συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα, είχε το 3ο σετ, με τις γηπεδούχες να αποκτούν το προβάδισμα μετά το 7-6 και να φτάνουν στο 10-7. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11, όμως δέχθηκε ένα 4-0 χάρη στο οποίο προηγήθηκε εκ νέου η ΑΕΚ με 15-11. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα του +4 μέχρι το 17-13, όταν απάντησαν οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί και μείωσαν στον πόντο για το 17-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες διεύρυναν και πάλι το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 21-17 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0 σερί και να ισοφαρίζει μετά από ώρα σε 21-21. Ακολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με 23-21, οι οποίες έφτασαν στο σετ μπολ με 24-22, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Δεύτερο σετ μπολ πέρασε ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ στο 25-24, με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 25-25, αλλά την τρίτη φορά τα κατάφερε και έφτασε στο 27-25 χάρη στο οποίο μείωσε σε 1-2 τα σετ.

Στην έναρξη του 4ου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 5-5, όταν ξέφυγαν με +2 οι γηπεδούχες στο 7-5 και στο 8-6. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε με  8-9 αρχικά και με 9-10 στη συνέχεια, όμως στο σημείο αυτό δέχθηκε εκείνος ένα 3-0 σερί με το οποίο πήγε η ΑΕΚ στο 12-10. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και το προβάδισμα πέρασε ξανά στον Θρύλο με 12-13 μετά από ένα ακόμα 3-0 σερί, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 13-13. Νέο «ερυθρόλευκο» σερί έφερε το προβάδισμα του +3 στον Ολυμπιακό στο 13-16. Μετά το 14-17 η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αύξησε στο +4 το προβάδισμά της (14-18) και το διεύρυνε στο 14-19 στο σημείο που είχε επιβάλει το παιχνίδι της.  Το σερί του Θρύλου συνεχίστηκε και μεγάλωσε τη διαφορά στο +7 για το 14-21 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 16-21 και σε 18-22. Ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο ματς μπολ με 19-24 για το 20-25, που ακολούθησε χάρη στο οποίο έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ και «τσέκαρε» το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας!

Τα σετ: 1-3. 15-25 (22’), 11-25 (18’), 27-25 (29’), 20-25