Όσο είχε Φορτούνη κυριάρχησε, μετά μια από τα ίδια! (video)

Η Ελλάδα νίκησε 2-0 στο Κισινάου την Μολδαβία και την Τετάρτη δίνει τελικό πρωτιάς με την Σλοβενία στη Ριζούπολη. Εξαιρετικός ο διεθνής μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού.

Η παρουσία του «ερυθρόλευκου» άσου στο αρχικό σχήμα της Ελλάδας ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά. Όσο κι αν ο Φαν’τ Σχιπ έλεγε ότι δεν βάζει τον Φορτούνη στην Εθνική γιατί δεν παίζει με τον Ολυμπιακό, κακό στην Ελλάδα έκανε. Όταν ο διεθνής παίκτης του Θρύλου είναι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει στη σύνθεσή του έναν παίκτη που κάνει το απρόβλεπτο,  αλλάζει τα δεδομένα! Δίνει στην Εθνική αυτό που χρειάζεται.

Αυτό έκανε και το βράδυ της Κυριακής στο Κισινάου. Στην 50ή του συμμετοχή με την «γαλανόλευκη» πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, έδωσε μια ασίστ, τα έκανε όλα. Έφτασε τα 9 γκολ και τις 8 ασίστ με την εθνική ομάδα και ήταν ο παίκτης που καθόρισε την έκβαση του ματς και έδωσε στην Ελλάδα το τρίποντο. Όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο. Διότι στη συνέχεια με το πλάνο του Ολλανδού τεχνικού, η Ελλάδα έκατσε. Ειδικά, δε, μετά το 65ο λεπτό που αντικατέστησε τον διεθνή παίκτη του Θρύλου. Ήταν λες και βλέπαμε άλλο ματς.

Άξιος συμπαραστάτης του και ο πρώην «ερυθρόλευκος» Κώστας Τσιμίκας που βοήθησε πολύ και στο κομμάτι της επιθετικής ανάπτυξης την ελληνική ομάδα, ενώ σταθερά στη μεσαία γραμμή ο Μπουχαλάκης που μπορεί να μην φαίνεται, αλλά κάνει αρκετές δουλειές και ο ρόλος του είναι ιδιαίτερα σημαντικός.

Ο Ολλανδός τεχνικός, πάντως, για μια ακόμα φορά υστέρησε στο κοουτσάρισμά του. Οι επιλογές του αποτέλεσαν… πρόβλημα για την ομάδα. Η επιλογή του Παυλίδη στην επίθεση που πέρασε απαρατήρητος στα 78 λεπτά που αγωνίστηκε, αλλά η αλλαγή του έγινε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Διότι θα μπορούσε η Εθνική να είχε σημειώσει και άλλα γκολ και να μην έμενε στα δύο του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 32′ ο Φορτούνης με έναν «κεραυνό» από τα 30 μέτρα άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα, για να φτιάξει στο 42′ το δεύτερο γκολ, όταν η πάσα του ήταν μισό γκολ για τον Μπακασέτα κι εκείνος με σουτ μέρα από την περιοχή, πέτυχε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον, το ματς της Τετάρτης με την Σλοβενία στη Ριζούπολη είναι τελικός. Εκεί υπάρχει μόνο ένα αποτέλεσμα. Η νίκη.

Μολδαβία (Ενγκίν Φιράτ): Ναμάσκο, Γιαρντάν, Πόσματς, Αρμάς, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (46′ Επουρεάνου), Ιονίτα, Ράτσα (62′ Τσούρκαν), Κότσιουκ (46′ Καϊμάκοφ), Σπάταρου, Νταμασκάν.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας (62′ Κυριακόπουλος), Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Μαυρίας, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Φορτούνης (65′ Tζόλης), Μπακασέτας, Λημνιός (78′ Χατζηγιοβάνης), Παυλίδης (78′ Γιακουμάκης).