Ομάδα…Μοντέλο

Ενας Ολυμπιακος να τον πιείς στην κυριολεξία στο ποτήρι έκανε σκόνη και θρύψαλλα την Αρμάνι  επικρατώντας με 91-70 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Φοβερή η τριάδα Παπανικολάου-Σπανούλη- Μιλουτίνοφ  που σκόραρε μαζί  44 απο τους 91 πόντους της ομάδας.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός δεν επιβεβαίωσε το η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται .Και αυτό γιατί  στην πρώτη περίοδο ,οι Πειραιώτες τα είχαν  “σπάσει”  χάνοντας απο τους Ιταλούς με 15-19  και δείχνοντας σημάδια του κακού πρόσφατου παρελθόντος. 5/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα , έφεραν μουρμούρα. Αυτός που κράταγε τον Ολυμπιακό ήταν ο Παπανικολάου που έβγαζε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και ξεσήκωνε το ΣΕΦ.

Στην δεύτερη περίοδο , ο Ολλυμπιακός πρόσεξε πολύ την περιφεριακή άμυνα, αλλλά το καλό για την  ομάδα του Κεμζούρα ήταν ότι άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα. Βεζένκοφ-Πολ -Παπανικολάου  ,την ώρα που η Αρμάνι είχε σε πρώτο πλάνο τον Σέρχιο και το Νέντοβιτς. Το τρίποντο του Παπανικολάου για το 35-35, έβγαλλε ηλεκτρισμό ικανό να μπλοκάρει την Αρμάνι  και να ξεκλειδώσει τον Ολλυμπιακό που βρήκε τον τρόπο να κλείσει με 40-37 το ημίχρονο με ωραίο καλάθι του Πρίντεζη απέναντι στον Σκόλα.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο καθοριστική.  Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με τρία στα τρία τρίποντα,ενώ αργά αλλά σταθερά άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και ο Μιλουτίνοφ για το +10(53-43).

Η άμυνα του Ολυμπιακού θύμιζε αυτή του …12 όταν οι αντίπαλοι έφτυναν αίμα για να σουτάρουν, ο Ολυμπιακός έβγαζε καθαρό μυαλό και αυτοπεποίθηση και η μπουγάδα έμοιαζε να καθαρίζει(71-53).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική  γιατί έτσι την έκανε ο Ολυμπιακός  Οι Ιταλοί συνέχιζαν να είναι κάκιστοι ,εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες θύμιζαν κομπιουτερ με τη διαφορά να φτάνει και στο +23.

ΜVP : Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν φουλ στην ενέργεια και αυτός όταν ο Ολυμπιακος έμοιαζε να χάνει τον προσανατολισμό του ,τον κράταγε με απίστευτη ενέργεια.

Το κλειδί: Η Ισορροπία σε άμυνα και επίθεση ..Οι Ιταλοί σε δύο περιόδους έβαλαν  33 πόντους..

Οι αριθμοί:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές), Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέλα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές).