ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός: Επιβλητικός με την Ανόρθωση [vid]

Στο τελευταίο του ματς, πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων, ο Θρύλος πήρε πολύ καλό βαθμό. Διότι στην πρόβα… τζενεράλε, λίγα 24ωρα πριν το Super Cup με την ΑΕΚ, ήταν εξαιρετικός. Μιας και ο κυπελλούχος Ελλάδας επέβαλε το ρυθμό του και επικράτησε 38-21 της κυπριακής ομάδας, στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ. Ολυμπιακός: Επιβλητικός με την Ανόρθωση.

Δώδεκα λεπτά κυριαρχίας

Ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να κάνει το παιχνίδι του από την αρχή. Έτσι στο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με +2 (5-3) και στο δεκάλεπτο με +3 (7-4) με Παπαβασίλης, Σλίσκοβιτς και Σάββα. Ωστόσο μετά το 8-4 του Βίντα (11’), ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα. Το αποτέλεσμα ήταν η ισοφάριση της Ανόρθωσης (8-8, 19’). Όμως εκεί ο Θρύλος πάτησε… γκάζι! Μιας και έκανε σερί 7-0 ως το 27’, με καθοριστικούς Σάββα και Παπαβασίλη για το 15-8! Επιπλέον, ο Μοντόρο μπήκε στην εξίσωση και το ημίχρονο έληξε με double σκορ (18-9)!

Φινάλε με επιβλητική εμφάνιση

Ωστόσο το σκηνικό ήταν ανάλογο και στο δεύτερο μέρος. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς έφτασαν στο +10 (19-9, 32’) με τον Τζηρά. Εξάλλου, η κυπριακή ομάδα έδειξε ανήμπορη να ακολουθήσει το σκορ! Έτσι, με τον Τζίμπουλα το σκορ έφτασε στο +12 (22-10, 35’) και το +15 (30-15, 46’) με τον Τζηρά. Βέβαια, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το σημείο αναφοράς.

Μιας και οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν κυριαρχικοί. Επιπλέον, με σερί 5-0 μετέτρεψαν το 31-16 σε 35-16 στο 53’, ξανά με τον Τζηρά. Ειδικότερα, αυτό το +19 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που παρέμεινε με τον Τζίμπουλα (37-18, 54’). Αν και στα τελευταία λεπτά η διαφορά έπεισε λίγο, το ματς έληξε 38-21! Επιβλητικός με την Ανόρθωση.