Η Εφές «προσκύνησε» στον Πειραιά

Η ομαδάρα με τα κόκκινα δεν σταματά πουθενά. Σε μια δύσκολη εβδομάδα με διπλή αγωνιστική, χωρίς Σλούκα και Πίτερς, με αντιπάλους Φενέρμπαχτσε και Εφές, έκανε το απόλυτο. Το βράδυ της Παρασκευής και η Αναντολού υποκλίθηκε στην ανωτερότητά του. Η Εφές «προσκύνησε» στον Πειραιά.

• O MVP: Μιχάλης Λούντζης. Έπαιξε και για τον απόντα Σλούκα. Έκανε εξαιρετική δουλειά τόσο στην επίθεση (13π., 7ασ.) όσο και στην άμυνα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός κράτησε τον Λάρκιν σε 2/9 σουτ, τον Μίτσιτς σε 4/11 και τον Κλάιμπερν σε 4/13 και συνολικά σε 2/14 τρίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η περιφερειακή λειτουργία της Εφές, μιας και η άμυνα του Ολυμπιακού την οδήγησε να έχει 23.8% (5/21) από τα 6,75μ.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έβγαλαν πολλές άμυνες και κράτησαν την Αναντολού στους 70 πόντους με 13 βολές.

Έτσι νικά ο Θρύλος και ο Πειραιάς

Μπάσκετ υψηλού επιπέδου για τον Ολυμπιακό στην εκκίνηση της αναμέτρησης. Με τον Φαλ να έχει εξαιρετική επίδραση στην επίθεση (8π. στην πρώτη περίοδο), προηγήθηκαν 10-2 στο 3′. Διάστημα που είχαν 3 επιθετικά ριμπάουντ. Αλλά και πολύ καλό «διάβασμα» της άμυνας των Τούρκων. «Χτυπούσαν» σε ό,τι τους έδιναν. Αν και έχασαν πέντε βολές (σ.σ.: 2/7 στο δεκάλεπτο), το 78% (7/9) στα δίποντα ήταν καθοριστικό. Επιπλέον, έφτασαν και στο +12 (8′) με τον Βεζένκοφ.

Επίσης, όποιον παίκτη χρησιμοποιούσε ο Μπαρτζώκας, έδινε πολλά. Ειδικότερα ο Λούντζης (11π. στο ημίχρονο με 3/3τρ.). Ήταν ο X-Factor του Θρύλου. Ωστόσο, όλη η ομάδα έκανε μεγάλη δουλειά στα ριμπάουντ (σ.σ.: 23-11 στο ημίχρονο). Έτσι όταν η Εφές μείωσε στους 6 (31-25, 16′), ακολούθησε 9-0 σερί για το +15 (40-25) στο 18′. Χαμένες βολές και λάθη κατέβασαν τη διαφορά στους 10 στην ανάπαυλα.

Η Εφές τον «προσκύνησε»!

Το πάθος των παικτών του Ολυμπιακού ήταν απαράμιλλο. Με τον MVP του Θρύλου να επιστρέφει στις εμφανίσεις που τον καθιέρωσαν στην αρχή της σεζόν. Ο Βεζένκοφ πήρε το «όπλο» του στην 3η περίοδο. Πέτυχε 11 διαδοχικούς πόντους για τον Θρύλο. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πάει ξανά στους 15 (56-41) στο 26′ και στους 16 (59-43, 28′). Ο Λάρκιν πέτυχε τους πρώτους του πόντους με βολές, 1:09 πριν λήξει το δεκάλεπτο. Ωστόσο, Μπράιαντ και Ντάνσον έκαναν ζημιά με τη διαφορά να πέφτει στους 7.

Ο Λάρκιν με το πρώτο του τρίποντο την έριξε στους 4 (62-58). Εκεί, όμως, η άμυνα των «ερυθρολεύκων» πήρε παράσημο! Ο Λούντζης πάνω στον Λάρκιν δις και ο Μπολομπόι στον Κλάιμπερν. Ο Λαρεντζάκης εμφανίστηκε επιθετικά (5π.) και ο Βεζένκοφ «καθάρισε» στο τέλος. Ειδικά με το καλάθι στα 93” (76-68) κλείδωσε τη νίκη. Η Εφές «προσκύνησε» στον Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα 22-13, 41-31, 59-52, 76-70.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.