ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Οι Έφηβοι έριξαν 4άρα στην Κηφισιά

Εύκολη νίκη πέτυχαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού. Διότι το τελικό 4-0, στο εκτός έδρας ματς με την Κηφισιά, «μιλάει» από μόνο του! Οι Έφηβοι έριξαν 4άρα στην Κηφισιά.

Ειδικότερα από τη στιγμή που η ομάδα Κ17 του Θρύλου άνοιξε νωρίς το σκορ. Έτσι τώρα οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να ρίξουν το βάρος στα δύο επόμενα, σημαντικά ματς. Καταρχάς το εντός έδρας της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό. Επίσης, στις 18 Νοεμβρίου υπάρχει και ο τελικός της πρώτης φάσης με τον ΠΑΟΚ. Ειδικότερα, η ομάδα που θα επικρατήσει, θα πάρει το εισιτήριο για το φετινό Final-4 του πρωταθλήματος Κ17.

Η 4άρα με την Κηφισιά

Η αναμέτρηση άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Καθώς στο 5ο λεπτό ο Μπιμπίκας άνοιξε το σκορ, για το 0-1. Στη συνέχεια, στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμό. Το αποτέλεσμα ήταν πώς πέτυχαν τρία τέρματα σε διάστημα 14 λεπτών. Καταρχάς στο 54′ ο Ζουριδάκης έκανε το 0-2 μετά από ασίστ του Πλι.

Επιπλέον, ο τελευταίος σκόραρε για το 0-3 στο 65′, μετά την ασίστ του Φράγκου. Επιπρόσθετα, το τελικό 0-4 για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε ο Αλαμάνος, μετά από πάσα του Λάνα, στο 68′. Ωστόσο, η Κηφισιά ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής -με δεύτερη κίτρινη- του Παρασκευόπουλου στο 78ο λεπτό. Οι Έφηβοι έριξαν 4άρα στην Κηφισιά.

ΚΗΦΙΣΙΑ Κ17: Τρούμπας, Ζυγούρας (82′ Αναγνωστόπουλος), Βαλιούτης, Παρασκευόπουλος, Καμπάς, Αραβοσίτας (74′ Τζώρτσος), Καμπούρης (62′ Χρυσανθακόπουλος), Χαραλαμπίδης, Τσικλής (62′ Σάμιος), Μανταίος (82′ Κουτσουπιάς), Κλάψας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος (55′ Γιωτόπουλος), Φράγγκος (68′ Σαμουργασίδης), Καρκατσάλης, Θεοδωρίδης, Φίλης, Μιχαηλίδης (46′ Ζουριδάκης), Πλις, Μπιμπίκας (68′ Αλαμάνος), Βασιλακόπουλος (59′ Κτένας).