Ο Θρύλος της ξηγήθηκε ελληνικά

Νίκη στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό. Μετά την ήττα στο Τελ Αβίβ, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην έδρα τους. Νίκησαν 86-76 την Άλμπα και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της Ευρωλίγκα. Ο Θρύλος της ξηγήθηκε ελληνικά.

Με τους Σάσα, Παπανικολάου και Σλούκα να «καθαρίζουν». Ο Βεζένκοφ με 24 πόντους (4 κλ.), ο Παπανικολάου με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 12 πόντους και 11 ασίστ. Αν προσθέσουμε και τον κομβικό, στη δεύτερη περίοδο, Μπολομπόι (12π.), βγαίνει το καρέ που έκανε τη δουλειά.

Πρόβλημα στην περιφέρεια

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε «ζεστός» για τον Ολυμπιακό. Με δικούς του πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 5-2 στο 2′. Ωστόσο ακολούθησε ένα τρίλεπτο με κακές επιλογές στην επίθεση, που επέτρεψε στην Άλμπα να προηγηθεί 10-7 στο 5′. Με τον Σάσα να έχει 9 από τους 10 πόντους τους, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέκτησαν το προβάδισμα (11-10, 6′). Το τρίποντο του Λο (9′) έδωσε… αέρα 6 πόντων στην Άλμπα (13-19), για να μειώσει ο Σλούκας με 2/2 βολές σε 18-21. Η κακή άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα (σ.σ.: 7/9 δίποντα για την ομάδα του Βερολίνου) ήταν κομβική.

Τα γερμανικά λάθη

Αν υπήρχε ένας παίκτης ως εκείνο το σημείο που κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς, αυτός ήταν ο Βεζένκοφ. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ μείωσε σε 23-26 (12′), φτάνοντας τους 14 πόντους! Ο Σλούκας μοίραζε ασίστ και «έφτιαξε» τον Μπολομπόι. Η άνοδος του σέντερ του Ολυμπιακού ήταν καθοριστική. Με 6 πόντους του, έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 32-31 (16′). Η άμυνα κράτησε την Άλμπα χωρίς σκορ για ένα 4λεπτο. Με επί μέρους 10-0 το σκορ έγινε 37-31 στο 17′ με το τρίποντο του Μπολομπόι (9π. με 3/3διπ., 1/1τρ.), για να κλείσει το ημίχρονο 39-38 με 2/2 βολές του Σλούκα (6π., 6ασ.). Διάστημα που ο Θρύλος είχε 13 ασίστ για 4 λάθη, ενώ οι Γερμανοί 9 ασίστ για 10 λάθη.

Ξανά Θρύλος

Με αρχή την άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Κλέψιμο του Γουόκαπ και καλάθι του Παπανικολάου. Αλλά και έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ για να βρεθεί η ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (44-38, 23′), ενώ ο Αμερικανός με κλέψιμο και καλάθι έφερε το 46-38 (24′). Η ομάδα του Βερολίνου σκόραρε μόνο με βολές για σχεδόν 5 λεπτά, πριν πετύχει τρίποντο ο Σίκμα (46-44, 25′). Ο Σλούκας έφερε ξανά τη διαφορά στους 6 (52-46, 27′). Η Άλμπα με τα τρίποντα του Σμιθ και του Λο παρέμενε στο ματς, αλλά ο Βεζένκοφ (20π.) έδινε… ανάσες. Οι 7 πόντοι του Παπανικολάου ήταν σημαντικοί, αλλά δεν έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» σκορ ασφαλείας (61-59).

Της ξηγήθηκε ελληνικά

Κρατώντας και πάλι την Άλμπα στους 4 πόντους για σχεδόν 4 λεπτά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-61 με τον Παπανικολάου και 70-63 με τον Βεζένκοφ (34′). Επί μέρους 5-0 των Βερολινέζων και σκορ 70-68, 5:24 για το φινάλε. Στο σημείο εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα. Σερί 7-0 με τρίποντο του Λαρεντζάκη και τον Παπανικολάου για το 77-68 (36′), ενώ ένα ακόμη τρίποντο του αρχηγού διαμόρφωσε το 80-72 (38′). Με τις βολές του Βεζένκοφ στα 51.6” η διαφορά ανέβηκε στους 10 (82-72) και ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με βολές για το τελικό 86-76. Ο Θρύλος της ξηγήθηκε ελληνικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.