Αδειος!

Ο Ολυμπιακός “λύγισε” στο Περιστέρι και γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι με 81-76 για την  23η αγωνιστική της Α1 . Μέτρια εμφάνιση από τους Πειραιώτες  οι οποίοι σε καθοριστικό σημείο  έχασαν με 5 φάουλ τον Μιλουτίνοφ.  Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 17 πόντους .. Τραγικό ποσοστό το 5/21 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι  και βρέθηκε απο πολύ νωρίς να χάνει  7-3 και 15-7 με τους παίκτες του Πεδουλάκη να είναι εύστοχοι έξω από τη γραμμή των  6.75  με Μουράτο-Πρίντεζη και Κάλαχαν.Οι “Ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν  και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 16-16 με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ.  Ωστόσο το Περιστέρι με ένα σερί 6-3 ,έκλεισε την πρώτη περίοδο  προηγούμενο με 22-19.

Και στη δεύτερη περίοδο , το Περιστέρι ήλεγχε το ματς, με τους γηπεδούχους να έχουν  σε καλή ημέρα τον Αγραβάνη  που είχε 7 πόντους ,ενώ από τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο πρώτο δίλεπτο της περιόδου  (22-24)ξεχώριζε ο Γουέμπερ, με 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι την  κακή αμυντική λεοιτουργία του Ολυμπιακου έφτασαν  και στο +7 (43-36) για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-39.

Το ξεκόινημα της 3ης περιόσδου έφερε το Περιστέρι στο +9 με τρίποντο Βασιλόπουλου (48-39), αλλά όσο πέρναγε η ώρα ο Ολυμπιακός  άρχιζε να πλησιάζει στο σκορ  με Πρίντεζη και Βεζένκοφ (52-50), αλλά η χρέωση φάουλ στον Μιλουτίνοφ ,οι κακές επιλογές στην  επίθεση, αλλά και οι Μπεντίλ Βασιλόπουλος  απο το Περιστέρι  έφεραν το +8(63-55) και την περίοδο στο 63-56 με μία βολή του Γκος.

Και στην 4η περίοδο , ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει την υπέρβαση που ήθελε ,έστω και αν πλησίασε στους 2 (71-69 και με τον Μιλουτίνοφ να φεύγει με φάυλ στο 34, αλλά ίσως το πιο κρίσιμο σημείο ήταν  οι έξι πόντοι του μπεντίλ με δύο έμμεσα τρίποντα πρώτα για  το 74-69 και εν συνεχεία το 77-72 ,για να ακολουθήσει γαιτανάκι των βολών και άστοχο τρίποντο του Τουπάν.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίηλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Μουρ 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 17 (6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ),Μπόγρης, Μάντζχρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι .