ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Θρύλος νίκησε και την Μπεσίκτας

Νίκη και στο δεύτερο φιλικό του Ολυμπιακού, στο τουρνουά «Κρστε Αντονόφσκι». Καθώς η ομάδα του Νίκου Γραμματικού επικράτησε 29-26 της τουρκικής ομάδας. Ειδικότερα, ο Σλίσκοβιτς ανέβασε στροφές και έδειξε γιατί τον απέκτησαν οι «ερυθρόλευκοι». Ο Θρύλος νίκησε και την Μπεσίκτας.

Δυνατός και με την Μπεσίκτας

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο του ματς, στο τουρνουά «Κρστε Αντονόφσκι». Μετά από δύο λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με τον Τζηρά (2-1). Αλλά στη συνέχεια, μετά το 3-3 στο 5′, οι Κυπελλούχοι «κόλλησαν» επιθετικά και βρέθηκαν πίσω με 6-3. Στη συνέχεια, μετά το τάιμ άουτ του Νίκου Γραμματικού, ο Σλαβούλιτσα μείωσε σε 6-5. Επιπλέον, σιγά-σιγά, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε με τον Τζηρά (9-9, 25′). Ακόμη ένα γκολ του Τζίμπουλα και «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα (10-9). Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Θρύλος ήταν πιο αποτελεσματικός και με τα γκολ των Πασσιά και Τζίμπουλα (2) προηγήθηκε 14-12 στο ημίχρονο.

Ο Θρύλος νίκησε ξανά

Όμως στις αρχές του δευτέρου μέρους η άμυνα έκανε τη διαφορά. Διότι ο Βίντα έκλεψε και στην κόντρα πέτυχε το +3 (15-12) στο 31′. Ο Κροάτης εξτρέμ έδωσε… αέρα 5 γκολ στον Ολυμπιακό (22-17) στο 43′. Ήταν φανερό πώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στο ματς με την Μπεσίκτας. Αν και η επίθεση έχασε λίγο το ρυθμό της, στην άμυνα η καλή δουλειά συνεχίστηκε. Ειδικότερα, η διαφορά των 4 γκολ (27-23) με το γκολ του Παπαβασίλη ήταν ενδεικτική της εικόνας του ματς. Έτσι, το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν το τελικό σκορ. Μιας και ο Ολυμπιακός επικράτησε 29-26. Ο Θρύλος νίκησε και την Μπεσίκτας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 2, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Βαμβακάρης, Σλίσκοβιτς 7, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης, Σάββας 2.