Ο Ολυμπιακός έκανε 21 με +31

Η νικηφόρα πορεία των «ερυθρολεύκων» στην Basket League συνεχίστηκε για άλλη μια αγωνιστική. Αυτή τη φορά με αντίπαλο την Καρδίτσα στο ΣΕΦ. Σε ένα ματς όπου οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν όσο χρειάζονταν για να πάρουν τη νίκη με 92-61. Ο Ολυμπιακός έκανε 21 με +31.

• MVP: Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ βοήθησε αρκετά επιθετικά, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο με 9 πόντους και συνολικά.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σχεδόν 20 περισσότερους πόντους από λάθη, ενώ είχε και μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Γιάννης Αθηναίου. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν κλίματος με 0 πόντους (0/4) και 3 λάθη σε 13:43 που αγωνίστηκε.
  • THE POINT: Το σερί 13-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς σηματοδότησε την ανατροπή του σκορ για τον Θρύλο.

Έφτανε ένα 5λεπτο

Με τον Ολυμπιακό να έχει 5/11 σουτ και την Καρδίτσα 4/12 στα πρώτα 5′, ήταν λογικό το σκορ να είναι χαμηλό (12-10). Αν και οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν έξω από τα 6,75μ., η θεσσαλική ομάδα με τον Γκάλιαντ (10π.) έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα. Χαλαροί οι παίκτες του Μπαρτζώκα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 4 κλεψίματα. Ωστόσο, στο διάστημα ως το 16′ οι παίκτες του Ολυμπιακού μέσα από την άμυνά τους (σ.σ: επί μέρους 11-4), προηγήθηκαν 32-26 με 9 διαδοχικούς πόντους του Λαρεντζάκη. Η άμυνα του Θρύλου δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, μιας και επέτρεψαν στην Καρδίτσα να σκοράρει μόλις 10 πόντους. Το σερί 13-0 από το 13′ ως το 18′ έφερε τον Ολυμπιακό στο 36-28!

Έκανε 21 με +31

Ο ρυθμός στο ματς δεν άλλαξε. Ναι μεν ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια διαφορά στα επίπεδα των 6 πόντων, αλλά η Καρδίτσα δεν είχε να χάσει κάτι. Έτσι παρέμενε σχετικά κοντά στο σκορ. Βεζένκοφ και Παπανικολάου έδωσαν λύσεις στην επίθεση. Ακόμη, με τα σερί τρίποντα του αρχηγού και του Κάνααν, η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (58-47, 29′). Επιπλέον, το δεκάλεπτο έληξε με νέο τρίποντο του Πάπας, για το +16. Η ομάδα της Καρδίτσας ως το 35′ ήταν μέσα στο ματς, με το σκορ στο 69-61. Αλλά από το καλάθι του Γκιουζέλη (5:10 πριν το τέλος), ακολούθησε σερί 23-0, για να τελειώσει το ματς 92-61 από τις βολές του Πάπας στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός έκανε 21 με +31.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-32,63-47, 92-61.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.