Πρώτη πρόκριση σε παράταση για Θρύλο! (Video)

14117735_1378252448856434_9160949349323146618_n

Για πρώτη φορά στην ευρωπαίκή του ιστορία ο Ολυμπιακός προκρίθηκε, αφού χρειάστηκε να αγωνιστεί στο έξτρα 30λεπτο.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Εάν υπάρχει κάτι, που θα επιθυμούν να διατηρήσουν στο μυαλό τους όλοι στον Ολυμπιακό από τον δραματικό επαναληπτικό κόντρα στην Αρούκα, είναι μόνο η χαρά της νίκη με 2-1, αλλά κυρίως ο τρόπος αντίδρασης των παικτών του Πάουλο Μπέντο στοέξτρα 30λεπτο της παράτασης!

Τα τέρματα των Τσόρι Ντομίνγκεζ (94’) και Μπράουν Ιντέγε (113’) οδ΄γησησαν τους «ερυθρόλευκους» σοτν …παράδεισο της πρόκρισης των ομίλων του Europa League, έστω κι εάν χρειάστηκε τρομερό καρδιοχτύπι και πολύ άγχος..

Μάλιστα, για όσους δεν το έχουν προσέξει, η πρόκριση του Ολυμπιακού σε βάρος της Αρούκα, σηματοδοτεί τη πρώτη πρόκριση στην ευρωπαίκή ως τώρα ιστορία του μέσω της ψυχοφιόρας διαδικασίας της παράστασης!

Όσο κι εάν ακούγεται απίστευτο, ο Ολυμπιακός στο σύνολο της ευρωπάικής του πορείας σ’ όλες  τις διοργανώσεις, άλλες δύο φορές είχε χρειαστεί να «διαπραγματευθεί» πρόκριση στο έξτρα 30λεπτο και αυτές ήταν και πάλι στο «Γ. Καραίκάκης»«, γνωρίζοντα ςόμως τον αποκλεισμό..

Αποκλεισμοί από Σεβίλλη και Άντερλεχτ.,..

Η πρώτη ήταν στην τρίτη φάση του Κυπέλλου ΟΘΥΕΦΑ της περιόδου 1995-96, κόντρα στην Σεβίλλη, όταν και χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 από την ισπανική ομάδα στο πρώτο ματς του Σάντσεθ Πιθχουάν. Μάλιστα έφτασε στο 1-0 χάρη στο γκολ του Ηλία Σαπάνη στο 73’’

Στην  όμως το τελικό 2-1, που είχε διαμορφωθεί από των, Αντρέι Γιουσκόβιακ (100’-πεν) και Νταβόρ Σούκερ (115) χάρισαν την πρόκριση στη Σεβίλλη.,

Η προηγούμεη φορά μας είχε φέρει πριθν έξι ακριβώς μήνε και συγκεκριένα στι ς25 Φεβρουαρίου του 2016, ότα ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να ανατρέψει το 1-0 της ήττα του από την Α΄ντερλεχτ στις Βρυξέλλες για τη φάση των «32» του Europa League.

Ο Κώστας Φορτύνης με εύστοχο πέναλτι στο 31’ οδήγησε τον επαναληπτικό στην παράταση, αλλα΄μια σειρά από ολιγωρίες και λάθη οδσήγησαν στην ήττα 1-=2 από τους μωβ και τον αποκλεσιμό.