ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρώτος και καλύτερος ο Θρύλος

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολύ πάθος ένταση αποβολές αλλά και εναλλαγές στο σκορ Ολυμπιακός και Πάντοβα  αναδείχθηκαν ισόπαλοι  9-9 στην τελευταία αγωνιστική του τρίτου προκριματικού ομίλου.

Οι ερυθρόλευκες όμως πανηγύρισαν την πρόκριση αλλά και την πρωτιά στην προημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλογικής διοργάνωσης όντας καλύτερος στην διαφορά των τερμάτων.

Το συγκρότημα του Χάρη Παυλίδη είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ έχασε από νωρίς με αντικατάσταση την Ελευθερία Πλευρίτου.
Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» η Χριστίνα Τσουκαλά που σημείωσε τέσσερα γκολ.

Απέναντι στη διοργανώτρια του ομίλου, Πάντοβα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 2-0, πολύ γρήγορα χάρη στα τέρματα των Ασημάκη και Τσουκαλά. Οι Ιταλίδες απάντησαν για να ολοκληρωθεί το πρώτο οκτάλεπτο με 2-2. Στην δεύτερη περίοδο και πάλι οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πρώτες στην επίτευξη τέρματος, με την Χριστίνα Τσουκαλά να διαμορφώνει το 3-2, φτάνοντας η ίδια τα δυο τέρματα στον αγώνα. Η Πάντοβα με ένα σερί 2-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, με 4-3, λίγο τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ήταν σειρά του Ολυμπιακού να τρέξει το δικό του σερί. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη, αρχικά, σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω, έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα και στο 6:11, η Χριστίνα Τσουκαλά έδωσε νέο προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 5-4. Η Νικόλ Ελευθεριάδου, σε μια ακόμα καλή επίθεση του Ολυμπιακού στον παίκτη παραπάνω, διαμόρφωσε το 6-5 και η Άλκηστη Αβραμίδου έδωσε «αέρα» δυο γκολ στης νταμπλούχες Ελλάδας, στο 1:06 του τρίτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-6. Η Χριστίνα Τσουκαλά επανέφερε τη διαφορά στο συν δυο για τον Ολυμπιακό, κάνοντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το 8-6, στο 6:26 της τελευταίας περιόδου. Δραματικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό, να είναι ανώτερος και να έχει τον κύριο λόγο στη υπόθεση νίκη, διατηρώντας το προβάδισμα του. Η Πάντοβα ισοφάρισε σε 9-9, 00:44 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα αλλά το τελικό αποτέλεσμα έδωσε την πρώτη θέση του ομίλου στις «ερυθρόλευκες» και την πανηγυρική πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Tα οχτάλεπτα: 2-2 1-2 4-2 2-3

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ελ., Έγκενς 1, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς, Μπάκλινγκ, Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Πάντοβα (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπαρζόν 3, Σαβιόλι, Γκοτάρντο, Κουειρόλο 2, Καζόν, Μίλιο 1, Ντάριο, Γκραμπ 2, Ρανάλι 1, Μεγκιάτο, Άρμιτ, Γκιακόν